Zástupce iniciativy Miroslav bez hazardu Aleš Bednařík si však myslí, že referendum může zkrachovat na malé účasti voličů. „Lidé dnes nežijí aktuálním tématem hazard, jako před rokem. Teď hovoří a přemýšlí spíše o problému migrace v Evropě," upozornil Bednařík.

Projednávání referenda na pondělním zastupitelstvu potvrdil první muž Miroslavi Roman Volf. „Je to tak. Zastupitelstvo začíná v pět hodin odpoledne tradičně na radnici a jedním z bodů programu je návrh na uskutečnění referenda k otázce hazardu ve městě s návrhem na konání v sobotu sedmého listopadu," řekl Volf.

Starosta si myslí, že zastupitelé referendum podpoří. „Domnívám se, že ano," konstatoval Volf.

Aktivisté si ovšem přáli, aby o zákazu provozování hracích automatů ve městě rozhodli představitelé města přímo. Již dříve proto připravili petici proti hazardu, pod kterou sebrali čtyři sta padesát podpisů. Na jaře ji předložili radnici.

Miroslavští zastupitelé vzali možnost vypsání referenda na vědomí již v červnu. „Reagovali jsme na iniciativy proti hazardu a předložili zastupitelům celkovou zprávu, včetně možného postupu v případě vyhlášení místního referenda," sdělil tehdy starosta Volf.

Podle zástupce iniciativy Miroslav bez hazardu Aleše Bednaříka petice oslovovala právě zastupitelstvo, které bude mít v rozhodování o hazardu v každém případě poslední slovo. „Petice vyzvala zastupitelstvo, aby konalo, ono ale zřejmě zamýšlí rozhodnutí přenést na lidi ve městě. Nemají odvahu to udělat sami. Městskou vyhlášku o zákazu hazardu musí přijmout právě zastupitelstvo, referendum přímo o vyhlášce rozhodnout nemůže," poukázal Bednařík.

Jak dodal, referendum nebude pro vedení města závazné. „Myslím si, že nepřijde dostatek voličů na to, aby se něco změnilo. Jen to vše bude město stát šedesát tisíc a nebude opět jasné, zda říci ano či ne hazardu," zhodnotil se skepsí Bednařík.

Podle aktivisty nyní není ideální doba pro plebiscit. „Vše jsme navrhovali již v minulém volebním období. Dnes společností hýbe jiné téma, než hazard. Narážím na problém migrace lidí do Evropy," uzavřel Bednařík.

Zákon totiž určuje, že platné a závazné je jen takové místní referendum, ke kterému přijde víc než pětatřicet procent voličů. To byla také hranice, které například nedosáhlo loňské referendum ve Znojmě. Tehdy přišlo ve městě hlasovat jen jedenáct procent voličů. Zastupitelstvo tehdy referendum vyhlásilo tak, že se konalo krátce po komunálních a senátních volbách, šlo tedy už o třetí hlasování během několika týdnů.

Cestou městské vyhlášky se naproti tomu vydali zastupitelé v Hrušovanech nad Jevišovkou. Ani tam ale odpůrce hazardu rozhodnutí zastupitelstva příliš neuspokojilo. „Regulace, kterou město přijalo, je pomalá a nedostatečná. Automaty by mohly skončit mnohem dřív. Ovšem vzhledem k tomu, že v zastupitelstvu převážil názor, že důležité jsou hlavně peníze, které městu z hazardu plynou, už jsem na další iniciativy rezignoval," řekl již dříve jeden z hrušovanských kritiků Patrik Reichl. Loni odpůrci sebrali ve městě při podpisové akci přes čtyři stovky podpisů, zastupitele ale nepřesvědčili.

Při schvalování vyhlášky podle Reichla radnice zastupitelům zamlčela některé informace. „V té době tu vznikala další herna, město s tím nic nedělalo a zastupitelům nikdo nic neřekl," postěžoval si.

Starosta Hrušovan Miroslav Miloš kritiku odmítl. „O té herně jsme se dozvěděli až později, a dosáhli jsme toho, že ministerstvo její povolení zrušilo. Automaty už odvezli. Pokud jde o vyhlášku, plní svou funkci, automatů ubývá, poslední skončí do čtyř let," vzkázal Miloš.