Uměle nafouknutá bublina. Tak ve čtvrtek okomentoval jihomoravský hejtman zprávu, že chce ministr vnitra Martin Pecina krajům zakázat proplácení regulačních poplatků v krajských nemocnicích. Podle Hospodářských novin Pecina tvrdí, že kraje proplácením porušují zákon.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek je odhodlaný stávající systém udržet. Tedy platit regulační poplatky za ty pacienty, kteří o to požádají prostřednictvím darovací smlouvy. „Proplácení takzvaných Julínkových poplatků je v souladu s ústavou i zákony. Pokud je ministerstvo vnitra v budoucnu z nějakého důvodu pozastaví, obrátíme se na soud,“ zdůraznil hejtman.

Pecina poslal hejtmanům dopis, ve kterém je upozorňuje, že při vybírání poplatků nedodržují zákon.

Proti tvrzení, že ministerstvo vnitra krajům zakáže poplatky proplácet, se Hašek tvrdě ohradil. „Ministerstvo vnitra hejtmany pouze požádalo o nové podklady. Žádné rozhodnutí, které krajům zakazuje vracet poplatky, neexistuje,“ upozornil Hašek na mimořádné tiskové konferenci, kterou kvůli zprávě svolal. Upřesnil, že ministr žádá aktualizované informace o způsobu, jakým si krajské nemocnice poradily s výběrem regulačních poplatků.

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer Pecinovi včera vytkl, že vracení poplatků nezakázal už dávno. Haška to pobouřilo. „Nestačil jsem se tomu výroku divit. Ještě jako ministr měl Langer k dispozici analýzu dokládající nezákonný postup krajů. Jak je tedy potom možné, že jako veřejný činitel nejednal sám,“ ptal se Hašek.

Ministerstvo vnitra včera Pecinovy údajné výroky komentovalo zdrženlivě. Kraje prý úřad zatím jen požádal, aby přehodnotily způsob vracení poplatků. „Rozborem materiálů získaných na přelomu února a března jsme dospěli k názoru, že úhrady regulačních poplatků za pacienty z krajských rozpočtů mohou být v rozporu se zákonem,“ řekla mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Až poté, co bude mít na stole aktuální analýzu, bude moci Pecina rozhodnout, jak dál.

Regulační poplatky, které byly součástí zdravotnické reformy bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, kraje za pacienty platí od prvního února letošního roku. Na jižní Moravě systém darovacích smluv používá celkem osm zdravotnických zařízení.

Měsíčně poplatky spolykají asi pět milionů korun z krajského rozpočtu. „Pro nemocnici to znamená administrativní zátěž. Podle mého názoru je to ale v mezích zákona,“ uvedl ředitel Nemocnice Kyjov Igor Kalix.

Pacienti brněnských nemocnic, které spravuje město, se s třicetikorunovým poplatkem museli smířit, i když brněnský primátor a Haškův stranický kolega Roman Onderka se pokoušel proplácení prosadit i v městských nemocnicích. „Oslovil jsem předsedy ostatních politických klubů. Pro návrh jsem ale nenašel podporu,“ podotkl Onderka.