VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman k Epopeji: Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest

Moravský Krumlov - Dvě hodiny poté, co na brífinku pražského magistrátu radní Ondřej Pecha v přímém přenosu ČT24 oznámil, že Praha nebude respektovat rozhodnutí krumlovských úředníků a tvrdě napadl představitele Moravského Krumlova a hejtmana Michala Haška odpověděla i druhá strana. A rovněž před televizními kamerami.

8.10.2010 10
SDÍLEJ:

Jihomoravský hejtman Michal Hašek.Foto: DENÍK/Attila Racek

„Z mého pohledu nejde o nacionalistický střet Morava versus hlavní město Praha, ale o střet Morava versus arogantní vedení hlavního města Prahy a nyní zejména radní pro kulturu Ondřej Pecha,“ zahájil brífink na nádvoří krumlovského zámku hejtman Hašek. Dodal, že mu přišly desítky vyjádření podpory od významných osobností, které mají Moravu rády. Jmenovitě zmínil Dagmar Havlovou.

Prohlášení radního, že Praha nebude respektovat nové rozhodnutí krumlovských úředníků zakazující manipulaci s Epopejí, označil Hašek za unikátní. „Po roce 1989 si dosud žádný politik nedovolil v přímém televizním přenosu to, co dnes radní Pecha. Nikdo si nedovolil takovým způsobem popřít právní řád České republiky a říct, že právo platí jenom pro někoho a jenom někdy. Podle mého názoru je projev arogance, ignorování práva i orgánů veřejné moci,“ řekl hejtman Hašek a zopakoval, že rozhodnutí vydali úředníci vykonávající svěřené pravomoci státní správy.

Hejtman Hašek odmítl argumentaci radního Pechy a právního zástupce magistrátu, že existující a účinné předběžné opatření znojemského soudu Praze stále umožňuje Epopej odvézt. „Soudní a správní řízení si jsou, v tomto případě za existujících okolností, rovné, protože nepadl definitivní verdikt o vlastnictví,“ tvrdil Hašek.

Sociálně demokratický poslanec a hejtman vysvětloval, proč se do radního, v dresu občanských demokratů, veřejně opřel. „Kdyby to byla jen soukromá ostuda pana Pechy, kterou si dělá takovým vystupováním, jaké předvedl na dnešní tiskové konferenci, bylo by mi to srdečně jedno. Tady ale jde už i o prestiž Prahy. Být Pražanem, tak se za radního Pechu stydím. Tady už jde i o prestiž České republiky a to mi jako hejtmanovi a předsedovi asociace krajů jedno není,“ zlobil se Hašek.

Hejtman reagoval i na náznaky z pražského brífinku, že magistrát možná podá v souvislosti s posledním vývojem trestní oznámení. „Vyhrožováním radního Pechy, že na mně bude podávat trestní oznámení, se v žádném případě nenechám zastrašit. Vyhrožovat mi za to, že jsem na tiskové konferenci sdělil stanovisko rady kraje a poskytl k němu svůj komentář, hraničí s praktikami, které snad v České republice skončily listopadem 1989,“ pokračoval hejtman.

Poté, co vrátil úder radnímu Pechovi, hejtman vyzval k jednáním. „Vyzývám ke zklidnění emocí a k tomu, aby si všechny zainteresované strany sedly k jednacímu stolu a abychom společně hledali důstojné řešení pro Slovanskou epopej a dohodli se i na tom, jak může jižní Morava, Praha a Moravský Krumlov společně pečovat o odkaz Alfonse Muchy. Zbrklost není na místě. Dovolte mi připomenout známý výrok Jana Amose Komenského: Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest,“ uzavřel Hašek.

Spolu s hejtmanem na brífinku před houštinou mikrofonů vystoupil i krumlovský starosta Jaroslav Mokrý a právní zástupce části Muchovy rodiny Roman Koucký. Starosta se přidal k hejtmanovi v odmítnutí podsouvání nacionalistického rozměru sporu o Epopej. „Jako představitel samosprávy sleduji celou kauzu dlouhodobě a se zaujetím. Rozhodně ale neovlivňuji práci městského úřadu v jeho přenesené působnosti, kde vykonává státní správu. Na druhé straně jsem ale rád, že se celá věc řeší. Včera vydané rozhodnutí městského úřadu má formou předběžného opatření zabránit poškození díla a manipulaci s ním, “ informoval starosta.

Advokát Muchových potomků Roman Koucký obvinil zástupce magistrátu z demagogického překrucování práva a vysvětloval, proč podle jeho mínění nemá rozhodnutí znojemského soudu přednost před novým opatřením krumlovského městského úřadu. „Soudní rozhodnutí stanoví, že Moravský Krumlov, ve své samostatné působnosti, nesmí bránit stěhování pláten magistrátem a Galerií hlavního města Prahy. Dnešní předběžné opatření chrání práva oprávněných dědiců Alfonse Muchy právě před galerií a hlavním městem do té doby, než se rozhodne o posledním pokojném stavu,“ argumentoval advokát a své oponenty vyzval, aby si zopakovali řadu zkoušek na právnické fakultě.

Koucký poté oznámil, že požádá úřady, aby Epopej zajistily jako důkaz pro nadcházející kola sporů a řízení. „Budu trvat na tom, aby městský úřad Epopej prozatím zajistil jako důkaz pro správní řízení o předběžné ochraně. Máme znalecký posudek, že dílu hrozí škoda. Jestliže tedy galerie plátna svěšuje, nebylo by totiž posléze možné hrozící škodu prokázat,“ oznámil advokát s tím, že navrhne, aby úřady nařídily Galerii pověsit zpět na původní místo už svěšené a sbalené obrazy.

Hejtman ho nepřímo podpořil. „To, co se na zámku od rána děje, je pro mně neuvěřitelné. Praha má řadu hodin v ruce vykonatelné rozhodnutí orgánu státní moci. Městský úřad v Moravském Krumlově tu nerozhodoval za samosprávu, ale jednal jménem státu. Hlavní město obsah rozhodnutí zná a ignoruje je, nemluvě o tom, že jeden ze špičkových představitelů města, politik, veřejně sdělí, že na rozhodnutí ve správním řízení bude kašlat. Na jižní Moravě právo platí, my nejsme stát ve státě,“ přisadil si ještě jednou Hašek. Vyjádřil také naději, že orgány veřejné moci zajistí fungování práva a pořádku na jižní Moravě.

Starosta Mokrý vysvětlil, co by zajištění Muchova cyklu jako důkazu znamenalo. „Expozice by byla uzavřena a vstup do ní zalepen páskou, do vyřešení celé kauzy,“ popsal starosta.

Autor: Martin Moštěk

8.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Skauti přivezou Betlémské světlo. Miroslav nabídne Strom řemesel

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
AKTUALIZOVÁNO
28

Ústavní soud EET nezrušil. Část zákona ale škrtl

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Gymnazisté odhalí pamětní desku Janu Kubišovi

Znojmo – Pamětní desku Janu Kubišovi, účastníkovi atentátu na Heydricha, odhalí již příští týden studenti znojemského gymnázia společně s hosty, mezi kterými bude také historik a ředitel Odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Těžaři ničí lesy, zlobí se obce na Břeclavsku

Jižní Morava – Trpělivost došla obyvatelům a starostům několika obcí na Břeclavsku. Opakovaně poukazují na nekontrolované kácení stromů v Kobylí a blízkém okolí. Firmy, které tam těží dřevo, podle nich lesy už neobnovují a místa jsou nyní zpustošená.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT