Hotové předvolební turné měl v závěru týdne na Znojemsku hejtman Michal Hašek. Ve čtvrtek přijel podpořit oranžového městského lídra Zbyška Kaššaie na tiskovku, kde strana představila svůj program pro Znojmo. V sobotu nejprve otevřel hejtman ve městě svou kancelář a poté navštívil v Hnanicích soutěž dobrovolných hasičů.

„Otevřením regionální poslanecké kanceláře plním jeden ze svých slibů. Garantuji současně, že na Znojemsku budu trávit dvě pondělní odpoledne v měsíci a velmi účelně tak spojím svou práci poslance a hejtmana,“ řekl k otevření kanceláře Hašek.

Otevřel ji v domě, kde sídlí i sociální demokracii blízká advokátní kancelář, shodou okolností jen několik desítek metrů od místa kde sídlíval někdejší senátor a europoslanec Vladimír Železný.

Mluvčí kraje Jan Chmelíček neopomněl informovat o tom, jak se Haškovi dařilo mezi mladými hasiči, za kterými se pak vypravil do Hnanic. „Organizátoři závodu si pro hejtmana připravili i malé překvapení. Na stanovišti střelby muselo dolů hejtmanské sako. Michal Hašek překvapení vrátil stoprocentním střeleckým úspěchem,“ sdělil mluvčí.

S hejtmanskou podporou v zádech si znojemští oranžoví kladou vysoké cíle. „Představením programu, v němž je jednou z nejvyšších priorit boj s nezaměstnaností, zahajujeme další fázi předvolební kampaně. Chceme ve volbách dosáhnout takového úspěchu, který nám umožní změnit poměry ve Znojmě,“ uvedl lídr oranžových Kaššai.

Skoncovat s tím, co označují za marasmus na znojemské radnici, chtějí i představitelé mladé kandidátky Nové generace. V sobotu se proto rozhodli, prý ve spontánní reakci na vyšetřování kauzy tajemníka Krejčíře, uspořádat první znojemskou defenestraci. „Byla to bezprostřední reakce na zprávy o posledních skandálech na radnici. Zvolili jsme formu, která má v naší zemi tradici sahající tuším do počátku patnáctého století,“ prohlásil lídr Nové generace Vítězslav Klement. Jak dodal, doufal, že svržení hadrového panáka z okna radnice bude přihlížet aspoň padesát lidí.

Nakonec ale předáci Nové generace před sobotním polednem svůj happening v sychravém dopoledni uspořádali jen pro sebe a několik náhodných kolemjdoucích. „Asi jsme nevybrali šťastný termín, svou roli sehrálo snad i počasí a možná jsou lidé spokojení či lhostejní,“ krčil rameny lídr.

Třebaže svržením hadrového panáka nazvaného s jistou potměšilostí Radovan Nová generace velkou pozornost v ulicích nevzbudila, v prostředí internetu se jí může dařit lépe. Jako patrně vůbec první mezi znojemskými stranami začala na sociálních sítích prezentovat své volební klipy. „Zatím jsme představili první, věnovaný našemu významnému tématu, pokrytí centra města bezplatným wifi internetem. Podle časových možností chceme do voleb vydat ještě asi dva další. Je to myslím forma marketingu, která může voliče zaujmout,“ naznačil Klement.

Nejmladší volební kandidátka chystá ještě jednu předvolební akci, její podobu ale zatím drží pod pokličkou. „Ještě na ní pracujeme, proto o ní zatím nemůžu příliš mluvit. Jisté je, že budeme dál pokračovat v kontaktní kampani i naší prezentaci na sociálních sítích. Už teď si věříme, že máme dostatečnou podporu na to, abychom se dostali do městského zastupitelstva,“ projevil politické sebevědomí Klement.

Svou hlavní předvolební akci naplánovali na včerejšek i znojemští Zemanovci. Přijel je podpořit i čestný předseda strany Miloš Zeman.. „Považuji to za svou povinnost spoluzakladatele strany. Myslím si, že člověk má pomáhat bez ohledu na funkci. Ti, kdo pomáhají jen proto, že mají funkci, tak jednají kvůli své kariéře. Já jsem důchodce z Vysočiny a svým kamarádům pomáhám rád,“ komentoval Zeman návštěvu svým typickým způsobem.

Vzápětí se z uštěpačného penzisty ovšem stal starší státník vyjadřující podporu místnímu lídrovi. „Marian Keremidský odvedl jako místostarosta i jako předseda místní organizace strany velkou spoustu práce. Velmi dobře si vedl i v jarní kampani do Sněmovny a velmi si přeji, aby v komunálních volbách uspěl,“ dodal Zeman.

Zemanovci vedou hlavně kontaktní kampaň. „Pořádáme také sérii setkání s lidmi v jednotlivých městských částech. Chystáme se ještě v úterý do Konic a v pátek na přátelské bowlingové utkání do Přímětic se sportovci z tamního Sokola,“ nahlédl do kalendáře kampaně lídr Keremidský.

Na agitaci zbývají čtrnácti znojemským volebním uskupením poslední dny. Většina z nich zatím sází na plakáty a billboardy pokrývající až drasticky rozlehlé spektrum invence a profesionality, případně na velmi nenápadnou kontaktní kampaň. Mítinky či jiná setkání s širokou veřejností jsou zatím spíše vzácností.