VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hekrle: Na funkci starosty Znojma neaspiruji

Znojmo /ROZHOVOR/ – Známý znojemský ekonom a bývalý místostarosta města Ludvík Hekrle vede do komunálních voleb znojemské komunisty. Připomíná výsledky voleb v roce 2006.

3.8.2010 12
SDÍLEJ:

Zkušený komunální politik Ludvík Hekrle.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Necelé tři měsíce před komunálními volbami pokračujeme v seriálu rozhovorů s lídry volebních stran a sdružení, které se připravují na podzimní komunální volby. Dnes odpovídá lídr Komunistické strany Čech a Moravy Ludvík Hekrle.

Letos osmašedesátiletý Hekrle nastoupil po studiích do znojemské pobočky tehdejší státní banky. Na různých pozicích v ní působil do roku 1991. Poté pracoval v různých peněžních ústavech. V roce 2002 poprvé kandidoval do znojemského zastupitelstva a čtyři roky byl místostarostou města. V minulých volbách byl do zastupitelstva zvolen znovu.

Vaše strana minulé komunální volby ve Znojmě vyhrála, skončili jste ale v opozici. Jaké cíle si, pokud jde o výsledek, kladete pro letošek?
Klademe si za cíl možnost podílet se na správě a řízení města Znojma.

Znamená vaše pozice lídra kandidátky, že aspirujete na funkci starosty?
Ne, to nikoli.

Rozešli jste se se senátorkou Martou Bayerovou. Nepřijdete tím o citelné procento hlasů?
Nerozumím otázce o rozchodu. Na to, proč není na kandidátce KSČM, se musíte ptát paní senátorky. K jednání jsme ji, podobně jako všechny další kandidáty, vyzvali dopisem. Oslovili jsme ji čtyřikrát. Bohužel, bez odezvy.

Jaké jsou vaše hlavní konkrétní investiční priority pro nadcházející období? Co budete chtít postavit, opravit, zřídit nebo založit?
Bude záležet na vyhodnocení plánu strategického rozvoje města Znojma. Až potom mohou přijít na program jednání konkrétní návrhy. A zcela určitě bude záležet také na financích.

Chcete nějak měnit personální složení vedení městského úřadu jako například post tajemníka, vedoucích odborů, případně strukturu úřadu?
Ještě není po volbách. Tyto záležitosti patří do kompetence někoho jiného a nebude o nich rozhodovat jedna osoba. V konkrétních případech by vždy mělo záležet na výsledcích činnosti každého konkrétního úředníka.

Kritizoval jste, že v posledním období vzrostla zadluženost Znojma. Na čem hodláte šetřit, pokud se budete podílet na vedení města ?
Můj názor je neměnný. Šetřit by se mělo na všech činnostech. Východiskem pro další rozhodování bude zcela jistě důsledné vyhodnocení finanční pozice města a výše momentálního dluhu města.

Pokud by se vám podařilo sestavit levicovou koalici, navázali byste na nedokončené projekty současného vedení radnice?
Hovořil jsem o vyhodnocení plánu strategického rozvoje města Znojma. A navíc město potřebuje určitou posloupnost v opatřeních pro naplnění svých potřeb.

Souhlasíte s kritikou nárůstu rozpočtu Znojemské Besedy? Hodláte krátit nebo rušit podporu konkrétních kulturních aktivit?
Máme trochu jiné představy o rozsahu a financování akcí ze strany města v jednotlivých případech. Řešit by se měla otázka ředitele Znojemské Besedy místo pouhého pověření řízením.

Jak se postavíte k městské podpoře sportu?
U sportu bychom pokračovali jako doposud. Určitě je zapotřebí vyhodnotit záležitost placení reklamy města z městských peněz v zařízeních města. To platí pro zimní i sportovní stadion.

Pokud se budete podílet na vedení města ,navrhnete nějaké významné změny? Jaké vyhlášky, programy či akce budete navrhovat změnit nebo zrušit?
Návrh změn předložíme až po podzimních komunálních volbách.

Jak otevřená vůči voličům a občanům bude radnice, na jejímž vedení se budete podílet? Co jste ochotni a připraveni zveřejňovat nad rámec přímých povinností ze zákona?
Bude záležet na dohodě, jinak to ani nejde, pokud má fungovat spolupráce.

Jste připraveni a ochotni následovat třeba příklad města Semil a zveřejňovat výsledky výběrových řízení i smlouvy na veřejné zakázky ?
S tímto postupem by neměl být problém.

Budete prosazovat zveřejňování usnesení z jednání rady města?
Zatím je jednání rady neveřejné. Pokud to nebude ničemu odporovat a bude to součást dohod, tak ano.

Jsou strany a kandidáti, se kterými vylučujete případnou koaliční spolupráci?
Volby v roce 2006 ve Znojmě KSČM vyhrála. A naši zastupitelé byli odvoláni z komisí rady města Znojma. Hlasy odevzdané ve volbách našimi členy a sympatizanty se ztratily. Možná i z této skutečnosti by se mělo vycházet. Složení nové rady je nyní samozřejmě otázkou. Uvidíme po volbách.

Autor: Martin Moštěk

3.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení