Další díly seriálu Podnikání na Znojemsku naleznete ZDE

Dvacátý rok podnikání načne v lednu Truhlářství a pila Herzig ve znojemských Oblekovicích. Karel Herzig začínal před dvaceti lety sám a jak to tehdy u malých živnostníků bývalo běžné: v garáži a pouze s několika málo základními nástroji.

„Měl jsem jenom svěrák,“ říká dnes s nadsázkou muž, který bez jakýchkoliv úvěrů, vždy jen za našetřené peníze, vybudoval úspěšnou rodinnou firmičku. Ta dnes kromě něj, jeho manželky a syna zaměstnává ještě další čtyři pracovníky.

I syn Karel už ve firmě pracuje sedmý rok. Začal hned po znojemské střední stavební škole. „Ve Znojmě jiná škola s technickým zaměřením není. Já se teď starám hlavně o pilu, táta o stolárnu. Práce se dřevem mě ohromně baví. Je uspokojující vidět za sebou hotové výrobky,“ říká Karel Herzig mladší.

Kdy a jak firma začínala?
Firma vznikla v roce 1991, kdy ji založil táta, profesí strojní zámečník. Pracoval tenkrát sám v garáži a jeho původní profese byla velkou výhodou. Řadu nástrojů si totiž dokázal vyrobit sám. Prakticky na koleně tehdy začal vyrábět dřevěné hračky. A protože se mu dařilo, vybudoval postupně první vlastní dílnu, tehdy na zahradě.

Když se dařilo, proč došlo k rozšíření předmětu podnikání?
Velmi těžko se sháněl kvalitní materiál. Proto táta pořídil první řetězovou pilu a začal si kulatinu sám řezat. Dnes máme tři vlastní pily, jedna z nich je řízená počítačem. Za vlastní peníze, tedy bez úvěrů, jsme postavili stolárnu a katr pilu, máme dvě sušičky dřeva. Ve firmě teď pracujeme celá rodina včetně maminky, která dělá účetnictví, obchodní záležitosti i design hraček.

Jakou část vaší produkce dnes tvoří dřevěné hračky?
Táta původně vyráběl jen hračky, dnes tyto výrobky tvoří asi desetinu veškeré produkce.

Co tedy firma kromě hraček nabízí?
Jde o zakázkovou výrobu, tedy nábytek, podlahy, schodiště, terasy a podobně, vše výhradně z masivu. Dřevotřísku, lamino a podobné materiály vůbec nepoužíváme.
Pila pak produkuje stavební řezivo – prkna, hranoly a stolařský materiál, který potom sušíme… Pokud si někdo doveze kulatinu, nařežeme mu ji podle jeho požadavků.
Vyrábíme ale také další věci, třeba jednoduché zahradní domky a pergoly. Nabízíme i broušení stolařských nástrojů či řetězových pil.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Jde především o soukromé osoby, živnostníky jako stolaře a tesaře, ale také třeba o obchody, kde se prodávají dřevěné výrobky. Kromě toho vozíme zboží i do zahraničí, třeba do Rakouska nebo Belgie. Hotové výrobky ale prodáváme i přes náš internetový obchod na stránce www.herzig.cz.

Odkud berete surovinu?
Snažíme se sami v lesích vybírat dřevo, především ve znojemských městských lesích a v Podyjí. Jsme patrioti. Občas ale musíme třeba i na Šumavu nebo na Slovensko.

Neovlivnily negativně vaše podnikání obchodní domy typu Baumax a Bauhaus?
Spíše naopak. Oni jsou kvalitativně někde jinde, než my. Takže lidé, kteří si tam něco koupí, si u nás potom nechávají tyto výrobky opravit, nebo je chtějí vyrobit celé znovu.

A co krize v posledních dvou letech? Zasáhla vás?
Prakticky vůbec. Musím spíš říct, že se nám daří lépe, než kdykoliv dříve.

Nezlobí ani neplatiči?
Je pravda, že v posledních měsících se počet neplatičů zvýšil. Nejsou už jen mezi velkými firmami, ale i mezi malými. Musím ale říct, že se většinou snaží dluhy zaplatit. Často totiž podnikají bez jakékoliv finanční rezervy.

Říkal jste, že vy jste si na podnikání nikdy žádný úvěr nebrali. Je to vůbec v dnešní době možné?
Možné to je. Je fakt, že právě proto se z počátku rozjíždělo naše podnikání velmi pomalu. Na všechno jsme museli nejprve vydělat a až pak to koupit. Dnes jsme ale ve vlastním areálu v nově postavených prostorách, vyrábíme na vlastních strojích. Když přijíždí dodávka dřeva, platíme v hotovosti. Dobře fungující firma ale není jen o prostorech a vybavení. Už léta máme stabilní pracovní kolektiv. Všichni naši zaměstnanci jsou tu od vyučení, někteří i deset let. A my víme, že se na ně můžeme spolehnout.

Ve firmě vašeho typu musí vznikat spousta odpadu. Co s ním děláte?
Máme prakticky uzavřený výrobní cyklus. Mokré piliny, které vznikají při řezání kulatiny, spalujeme v našem kotli, kterým vytápíme nejen stolárnu, ale i naše sušičky dřeva. Suché piliny, které odsáváme při opracování výrobků, lisujeme na brikety a ty pak prodáváme. Kůru si od nás zdarma berou zahrádkáři, pořadník máme i na odřezky. Ty si lidé odváží a doma je spalují. Odpad nemáme vůbec žádný, náš provoz je zcela ekologický.

Musím se zeptat ještě na jednu věc. Vaše firma stojí na odlehlém místě. Nemáte problém se zloději?
Máme dva noční hlídače – brazilské fily. Jednou jsme tu našli utržený rukáv, jednou nastřihnutý plot. Nic víc se ale nikdy nestalo, jejich štěkot každého odradí. K tomu už ale máme i kamery a další zabezpečení, takže se zloději problémy nemáme.

Vážení čtenáři, seriál Podnikání na Znojemsku najdete také v tištěné podobě každou sobotu ve Znojemském deníku Rovnost.