Podle starosty Pichaniče začala obec se zveřejňováním přes měsícem. „Zápisy dáváme na úřední desku i na web, aby se lidé mohli podívat, o čem jsme jednali. Nemáme co skrývat, " uvedl Pichanič.

Zápis ovšem lidé najdou jen obvyklých patnáct dní. Pak mizí v archivu obecního úřadu. „Považujeme to za dostačující. O dalším zveřejňování jsme se nebavili. Musí to projednat zastupitelstvo, a jak rozhodne nemohu předjímat," dodal Pichanič.

Na webu obce ale lidé dlouhodobě nenajdou ani usnesení obecního zastupitelstva. Příslušný odkaz na úvodní stránce sice je, web ale hlásí, že neexistuje. „Lidé mohou přijít na obec a zápis nebo usnesení si vyžádat," poukázal Pichanič.

Podle opozičního zastupitele Lubomíra Machaly je i poslední vývoj krokem dopředu. „Změnu přinesl příchod nového člena zastupitelstva, který věcem kolem webu lépe rozumí. Je zapotřebí, aby dokumenty, včetně zápisů, byly veřejně k dispozici, protože jde o rozhodování o veřejných penězích," poukázal Machala.

Jelikož nebyl Machala, dlouhodobý kritik hevlínské radnice, spokojen s tím, jak úředníci zápis z jednání pořizují, navrhl změnu. „Opakovaně jsem upozorňoval, že zápis vyzněl jinak než samotné jednání zastupitelů. Proto jsem navrhl, aby obec koupila záznamové zařízení a z jednání pořizovala zvukový záznam," uvedl Machala.

Mezi kolegy v zastupitelstvu ale nenašel podporu. Podle zveřejněného zápisu měli někteří zastupitelé mimo jiné obavy, že ukázky diskusí budou kolovat po internetu.

Pro zdráhání zastupitelů vyjádřil pochopení i starosta. „Zápis pořizuje na schůzi zapisovatelka, ten pak upravuje do podoby, kterou dostanou všichni zastupitelé, a po odsouhlasení ji zveřejňujeme. Pokud má někdo ze zastupitelů připomínky, zastupitelstvo je projedná na nejbližší schůzi. Se zvukovým záznamem je to složité, v zastupitelstvu pro něj zkrátka nebyla podpora," podotkl Pichanič.

Nad postupem hevlínské radnice jen kroutil hlavou politolog Jaromír Příkazský. „Zveřejňování alespoň trvale na webu dostupných usnesení je dnes naprostým standardem, vůbec pro obce střední velikosti, kterým Hevlín určitě patří," podotkl politolog.

Větší problém ale vidí v tom, že obec nedává k dispozici alespoň usnesení. „Zápisy jsou na druhou stranu důležité hlavně pro samotné zastupitele, protože jich se týkají nejvíc. Ale samotná usnesení by jednoznačně dostupná být měla. Postup radnice v tomhle směru nedává smysl a těžko pak mluvit o otevřenosti," divil se politolog.

Menší přehled o tom, jak jednají jejich zvolení zástupci mají také lidé v Hodonicích. Tamní radnice totiž ustoupila od praxe svých předchůdců a na web dává již jen výpis usnesení.

Podle starosty Pavla Houště byly zápisy příliš dlouhé a těžké ke čtení. „Zápisy samozřejmě stále pořizujeme a dostávají je všichni zastupitelé. Případně si je lidé mohou vyžádat na obci k nahlédnutí, případně k okopírování," uvedl hodonický starosta. Jak dodal, obec po ukončení zveřejňování zápisů skončila i s nahráváním schůzí. „Oficiální zvukový záznam bychom museli dlouho uchovávat a i ten by si lidé mohli vyžádat. Pak bychom museli složitě mazat osobní údaje, které při jednání mohou zaznít," argumentoval starosta.

Podle Příkazského je stahování zápisů neprozřetelné. „Představitelé obcí takovým počínáním mohou v lidech vyvolávat dojem, že mají co skrývat," poukázal politolog.