„I když jsme čekali, že letos bude návštěvnost vyšší, jsem překvapený, kolik přišlo lidí. Celé dopoledne pršelo,“ uvedl starosta Pavel Málek.

Historické slavnosti se pojí s rokem 1404, kdy bránili bývalí spojenci markraběte Prokopa, Hynek Suchý čert a Jan Sokol z Lemberka, úspěšně znojemský hrad proti vojskům krále Zikmunda a Albrechta IV. Tato vojska obléhali Znojmo asi šest týdnů. Dle pověsti Hynek zavlekl do tábora úplavici, kterou onemocněli oba králové. Ti byli donuceni se obléhání vzdát a odtáhli s nepořízenou.

Pro Jevišovice je to tak největší kulturní událost v roce. Lidé se ale mohou těšit na další novinky. „Chystáme i další větší akci, ale zatím nechci prozrazovat,“ řekl starosta.

Zatímco někteří lidé poslouchali na náměstí města dechovou hudbu Horanku z Třebíče, někteří se vydali na radnici, kde byla k vidění výstava fotografií z historie Jevišovic. „Moc se mi to tady líbí. Bydlím v Brně, ale pocházím z Jevišovic. Kdysi jsem tu přednášela na svatbách a u prohlížení fotek jsem si zavzpomínala na mé mládí a na to, jak to tu před pár lety vypadalo,“ řekla jedna z návštěvnic Marcela Špalková.

Na své si v sobotu přišly i děti. V zámecké zahradě měly k dispozici skákací hrad a vojáci české armády tu předváděli bojovou techniku. Ke stánku s ukázkami vojenských zbraní mířily nejen kluci, ale i dívky. „Jsem na slavnostech už podruhé a je to tu znovu úžasné. Procházím všechny atrakce. Nejvíc se mi líbil průvod,“ prozradila Olga Švarcová.

V historickém průvodu šlo letos sto účastníků v kostýmech. O čtyřicet víc než loni. Někteří byli ale zklamaní. „Průvod se mi tentokrát moc nelíbil. I když v něm šlo více lidí, byl rozházený a zmatený,“ uvedl návštěvník Jakub Brabenec.