Do oka mu padla nová výstavba rezidentních bytů v městské části Přímětice v Třešňové ulici. Stěhovat by se do nového bytu mohl už příští rok na jaře. Stejně jako šedesátka dalších zájemců. Právě tolik bytů tam bude k dispozici, v celkem šesti nových domech. „V současné době se projekt Rezidence Třešňová nachází ve fázi hrubé výstavby. V prvním čtvrtletí příštího roku dojde ke kolaudaci a v jarních měsících k předání bytů,“ potvrdil zástupce developera a realitní makléř Jan Zeman.

Ilustrační foto.
Znojemští chtějí parkoviště v Příměticích. Město zvažuje pronájem pozemku

Za byty s terasou tam zaplatí zájemci podle něj asi o třetinu méně než například v Brně. „Ceny jsou od 4,66 milionů korun za dvoupokojový byt o rozloze 63 metrů čtverečních, třípokojové stojí kolem 5,7 milionů a čtyř pokojové jsou za 7,6 milionů. Víc jak třetina bytů je už prodaná, další jsou rezervované,“ upřesnil Zeman.

Drahé hypotéky

Úrokové sazby hypotečních úvěrů ale již několik měsíců vytrvale rostou. Zatímco před pěti lety se držely v blízkosti dvou procent, aktuálně již u většiny bank dosahují k pětiprocentní hranici. „V nadcházejících měsících sazby zřejmě dále porostou a mohou se dostat až k sedmi procentům. Vysoký úrok nepotěší především ty majitele hypoték, kterým letos vyprší sjednaná doba fixace nebo se rozhodnou pro refinancování. Měsíční splátka se například u třímilionové hypotéky na 27 let při růstu úrokové sazby ze dvou na čtyři procenta zvýší o necelých sedm tisíc korun,“ vypočítala Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamiru.cz.

Na výhodnější financování dosáhnou mladí žadatelé ve věku mezi 28 a 36 lety. „Mohou si totiž zvolit nejdelší možnou dobu splatnosti a snížit si tak výši měsíční splátky. Ti, co se rozhodnou pro hypotéku například až v padesáti letech, musí počítat s kratší dobou splatnosti i vyššími splátkami. Nejmírnější podmínky pro získání úvěru platí u žadatelů do 36 let,“ dodala Hegrová. Starší žadatelé si musí k žádosti také připravit minimálně dvacet procent z ceny nemovitosti z vlastních úspor.

Zhruba dvacítka romských dětí a většinou žen z Ukrajiny v Havraníkách zůstane. Zástupce kraje se dohodl s obcí na opatřeních, která mají zmírnit vzájemné obavy obyvatel a uprchlíků.
Romští uprchlíci v Havraníkách dostanou správce a kameru. Dohodli se

Situaci s nedostatkem bydlení ve Znojmě by mohla v budoucnu vyřešit také výstavba odhadem dvou set padesáti bytů a čtyřicítky rodinných domů v lokalitě Pod Městským lesíkem. Pozemky radnice prodala před více než rokem stavební společnosti Joka z Moravského Krumlova za zhruba 96 milionů korun. „Podali jsme žádost o registraci územní studie, poté můžeme ihned přistoupit ke zpracování projektové dokumentace. Zahájit výstavbu bychom mohli koncem příštího roku,“ sdělil nedávno Deníku Rovnost jednatel společnosti Ivoš Bazal. Zájemci si podle něj na prodej musí počkat minimálně do zahájení výstavby.