Za frašku, maškarádu a ponižování označili rozzlobení opoziční předáci marné pondělní hlasování o předsedovi strategického výboru. Jejich společný kandidát Karel Fiala dostal jen jedenáct hlasů. Koalice čeká na nového kandidáta. Opozice dává najevo, že nemá chuť o výbor dál usilovat.

Samotný Fiala čte hlasování jako vzkaz, že je nežádoucí. „Buď jsem hloupej, a ti lidi zvážili, že proto nemůžu o ničem mluvit, nebo jsem persona non grata, což je pravděpodobnější, a tak se ti marxisti domluvili, že tohle není nejvhodnější řešení," komentoval společný kandidát opozice s tím, že nechce skládat zbraně a je připraven kandidovat na řadového člena výboru.

Pokud chce koalice dostát svému původnímu slibu a hledat opozičního předsedu, čeká ji těžká práce. „Pondělní hlasování byla fraška. Koalice už tenhle výbor zjevně nechce, i když si ho na úvodní schůzi odhlasovala. Sám už kandidovat nebudu a čím déle tahle tahanice trvá, tím méně o tom uvažuji," řekl lídr občanských demokratů Petr Nezveda, který na předsedu zprvu také kandidoval. Schůdnou nominaci sám nevidí. „Při tomhle vývoji možná na příští schůzi navrhneme pana starostu, to by třeba mohlo projít," rýpl si pouze.

Snahu situaci ještě nějak zachraňovat naznačil nový radní a oblastní šéf koaličního ANO David Štolpa. „Avizovali jsme, že tyto výbory svěříme opozici. Výsledek hlasování vnímám negativně a budu po koaličním partnerovi chtít vysvětlení. S panem Fialou bych se ještě chtěl sám sejít a dokážu si představit, že po nějakých dalších jednáních by se už na počtvrté volba mohla zdařit," uvedl Štolpa.

Přesvědčit opoziční lídry, že ještě má smysl o obsazení, možná i existenci výboru jednat, bude složité. „Koalice předvedla nechutnou maškarádu, z Karla Fialy udělala hlupáka, a pak vyzvala opozici, aby dodala někoho dalšího. To už je jednání hodně přes čáru. Na existenci výboru jsme už rezignovali," nechal se slyšet lídr Změny Jiří Ludvík.

O maškarádě mluvil bezprostředně po hlasování i Jiří Kacetl, lídr Pro Znojmo, které Fialu nominovalo. „Přijali bychom, pokud by starosta řekl, že z nějakého důvodu Karlu Fialovi důvěru dát nemohou. Ale nejprve mu poděkovat, že se přišel představit do rady, a pak předvést takové hlasování, to bylo nechutné divadlo. Radnice si zjevně nepřeje vznik opoziční líhně nápadů," uvedl Kacetl.

Hlasování zastupitelů a postupu koalice příliš nerozumí ani znojemský politolog Jaromír Příkazský. „Je to poměrně nepochopitelné vzhledem k tomu, co koaliční politici říkali před volbou. Vzhledem k tomu, co se kolem výboru děje, šance na jeho racionální ustavení klesají. Jsme také zřejmě svědky utužování stávají koalice, která postupovala jednotně," dodal politolog.

Strategický výbor zastupitelé ustanovili na svém prvním zasedání, dosud však nedokázali zvolit předsedu, na volbu členů ani nedošlo. Výbor má být poradním orgánem zastupitelstva projednávajícím témata a záměry přesahující horizont jednoho volebního období. Zabývat se tak má například oblastí školství či územního plánování. Předsedat mu má zástupce opozice, další členy mají nominovat jednotlivé kluby v zastupitelstvu­.