Posunout si nástup do práce, shánět hlídání u příbuzných, nebo se prostě spolehnout na to, že malý školák zvládne sám pozdější přesun do školy. Takové starosti čekají ve středu ráno na rodiče dětí mateřských školek i základních škol na Znojemsku. Pedagogové totiž chtějí jednohodinovou ranní výstražnou stávkou vyzvat ministra školství k odstoupení. Podle nich totiž školství škodí.

„Ministr Dobeš školství devastuje. Vadí nám chystané vládní nařízení, podle nějž by pedagogové ztratili nárok na zvyšující se plat podle délky praxe. O zařazení učitelů do příslušné platové stupnice by už neměla rozhodovat délka praxe, ale ředitel školy. Některým kantorům s mnohaletou praxí by se tak od ledna mohl snížit plat na nástupní mzdu dvacet tisíc korun. Přišli by tak třeba o čtyři a půl tisíce korun. Vzdělání a kvalifikace tak nebudou hrát žádnou roli, nebude nárok na postup. To je výsměch všem pedagogům,” vysvětlila motivy akce šéfka školských odborů na Znojemsku Růžena Šalomonová.

Znojmo: všechny školky

Podle ní se tak ve středu ráno připojí k protestní akci prakticky všechny mateřské školky ve Znojmě, řada základních škol i některé střední. „Mateřské školky neotevřou v šest ráno jako vždy, ale až o hodinu později. Předpokládám, že mateřských školek ve Znojmě se to bude týkat všech,” potvrdila odborářka.

Stávkovat budou i učitelé střední zemědělské školy na Alšově ulici či pedagogové ze základních škol ve Vranově nad Dyjí, v Práčích, Hrádku či v Dyjákovicích. „Ředitelé mají v tomto případě možnost ohlásit stávkující školu až den předem. Definitivní počet zavřených škol budeme vědět v úterý. Školy se neotevřou v osm ráno, ale v devět,” dodala Šalomonová.

Existují ale výjimky. „Třeba ve škole v Dyjákovicích a Hrádku otevřou až v deset hodin. Chtějí, aby byl protest citelný,” doplnila odborářka.
Zatímco rodiče školáků mohou počítat s otevřenými družinami, do školek se malé děti nedostanou. „Podle mých informací se mateřské školky skutečně otevřou až v sedm hodin ráno a rodiče by s tím tedy měli počítat. V základních školách budou ale otevřené družiny, takže děti z prvního stupně mohou ráno tam. Stávka se ve škole bude týkat pouze výuky. Definitivně ale vše budeme vědět během úterý,” řekl místostarosta Znojma Jan Grois, pod kterého školství spadá.

Výstražnou stávku svolali odbory na sedmého prosince, v tento den totiž bude o novinkách rozhodovat vláda.

„Chtěl bych, aby odboráři konečně hájili skutečné zájmy učitelů,“ reagoval na vyhlášení stávky ministr školství Josef Dobeš s tím, že jako jediný odborář hájící zájmy kantorů si někdy připadá on sám. Vyučujícím se totiž podle něj budou už druhým rokem zvyšovat platy, letos dostali přes dvě miliardy korun navíc, od ledna půjdou do tarifů čtyři miliardy. Pedagogům by se tak měla zvýšit mzda o pět set až patnáct set korun. Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25.150 korun.