Vystřídal Jana Rožnovského, který odstoupil kvůli zdravotním potížím. Svého nástupce bude Rožnovský podporovat jako nový místostarosta.
„Spadl jsem do všeho rovnýma nohama a nečekaně. Se svým předchůdcem jsem sice hodně spolupracoval, ale sedět na radnici a nést hlavní zodpovědnost je přece jen něco jiného. Dost jsem se naučil, ale řadu dalších věcí zjišťuji a učím se za pochodu,“ řekl nový starosta Kroger. Výměnu funkcí s Rožnovským označil za kompromis, na kterém se dohodla místní koalice. Oba muži reprezentují hnutí Za Hodonice krásnější, vítěze podzimních voleb.

„Bohužel mě před časem znenadání zradilo zdraví a lékaři mi doporučili, abych výrazně omezil stresové situace. Proto jsme se v koalici dohodli na novém uspořádání. Jako místostarosta chci Petrovi Korgerovi pomáhat a podílet se na práci pro obec. Na prvním místě ale pro mně nyní bude, abych se dal zdravotně dohromady,“ uvedl místostarosta Rožnovský.

Potíže s dotací

Starostenských stresů si Kroger zřejmě užije od samého začátku. Neví totiž například, jak moc mu schválený obecní rozpočet přepíše rozhodnutí finančního úřadu. Ten totiž zkoumá výsledky kontroly nakládání s jedenáctimilionovou dotací na stavbu obecních bytů. Podle kontrolorů se obec provinila tím, že od uchazečů vybírala půjčky. Proto jí nyní v nejhorším případě hrozí, že bude muset dotaci vrátit a ještě platit penále.

„Nezbývá nám než čekat na rozhodnutí úřadu. Máme před sebou ale mnoho dalších úkolů, kterým se musíme věnovat. Pracujeme na změně územního plánu, chystáme zřízení obecního rozhlasu. Hodonice jsou velká obec, proto nás čeká hodně práce,“ nastínil Kroger.

Místní opozice vzala výměnu stráží na vědomí bez větších připomínek. „Je to změna, kterou přinesl život. Zdravotní důvody, které bývalý starosta uvedl jako důvod pro rezignaci plně chápu,“ konstatoval někdejší starosta a nyní opoziční lidovecký zastupitel František Houšť. Podle jeho mínění přesazení obecních hodnostářů nepřinese Hodonicím žádnou změnu.

Hodonice jsou v nynějším volebním období druhou obcí, která musela volit nové vedení. První vynucená změna přišla na přelomu roku v Chvalovicích. Tamní zastupitelé po několika odkladech zvolili na další období dosavadního starostu Jaroslava Stáňu, který ale brzy podlehl vážné nemoci.

Čekání na výsledek

Dlouhé komplikace provázely také volbu městských funkcionářů v Moravském Krumlově. Zastupitelé se opakovaně marně pokoušeli zvolit místostarostu, Zdeňka Juránka nakonec do funkce zvolili až koncem března. Staronové vedení si také nedávno volila nově ustanovená zastupitelstva v Citonicích a Chvalaticích.