ají to být pravidla platná na deset či patnáct let. V Hodonicích je jdou přepisovat půl roku po jejich schválení. Řeč je o územním plánu obce. Nové vedení obce svým předchůdcům vyčítá, že pravidla vymezující využití pozemků schválili těsně před volbami. Podle bývalého starosty je změna ukvapená a nepřipravená.

„Územní plám byl vydán těsně před volbami, a není v souladu se zájmy obce a jejích obyvatel. Nelze dopustit, aby jim byly nadřazeny zájmy lobbyistických skupin a pozemkových spekulantů,“ argumentoval iniciátor změny, zastupitel Vítězslav Seidl. Své kolegy žádal, aby mimo jiné zvedli ruce pro hledání vhodných pozemků pro víceúčelové sportoviště a halu, prověrku některých lokalit určených jak převážně pro bydlení, tak pro výrobu. Navrhl také rozšíření přírodních ploch a vytvoření systému remízků, alejí a dalších zelených prvků kolem obce a propojení Hodonic s okolím sítí cyklostezek, pěšin a naučných stezek. Většina zastupitelů jeho podnět podpořila a znojemský městský úřad již zveřejnil desetistránkový návrh zadání změny územního plánu.

Bývalému starostovi Františku Houšťovi se počínání jeho nástupců příliš nezamlouvá. „Když jsem chtěl, aby mi na stávajícím plánku ukázali, co vlastně chtějí změnit, dozvěděl jsem se jen něco o cyklostezkách. A pokud říkají, že hledají pozemky pro přírodní koupaliště a hřiště, přijde mi to málo. Konečný návrh si ještě musím prostudovat, zatím ale jeho předkladatelé mnoho nepředvedli,“ podotkl exstarosta.

Hájil i to, že bývalé zastupitelstvo územní plán schválilo dva dny před volbami. „Projednávání dokumentace má svá pravidla a lhůty. Celkem trvalo asi dva roky. Na poslední veřejné projednávání před konečným schválením přišel z pozdějších nových zastupitelů jen jediný a připomínky nebo námitky nevznesl nikdo,“ dodal Houšť.

Nynější první muž obce Jan Rožnovský nastínil tři hlavní důvody k přepisování částí plánu. „Nechceme ho předělávat úplně. Jde nám hlavně o jižní část obce, kde měla vzniknout průmyslová zóna pro fotovoltaiku a k ní vedení vysokého napětí. Místo ní budeme prosazovat zachování zeleně, možná vybudování rybníčku. Chceme také vyhledat pozemky pro sportovní areál, ale i pro dětská hřiště. A pracovat budeme i na získání pozemků pro budoucí výstavbu rodinných domků,“ vypočítal starosta. Odmítl současně, že by změny měly zlikvidovat střelnici, která u obce vyrůstá. „To je fáma. S vlastníky jsem se sešel a vše jsme si vysvětlili. Rozhodně nechceme rušit zařízení, kde se dnes konají už i mezinárodní soutěže. Domluvili jsme, že majitelé v okolí vysází stromy, které by fungovaly i jako protihluková stěna,“ dodal starosta.

Podle jeho předchůdce nejméně jeden z důvodů pro změnu neplatí. „Zmiňovaná průmyslová zóna byla v jednom z návrhů, ale ve schváleném plánu již není. Sám vlastník totiž od svého záměru ustoupil, už s ohledem na změny kolem fotovoltaik,“ poznamenal Houšť.

Vedle přepisování územního plánu čeká Hodonice ještě dohánění restů v evidenci pozemků. „Musíme udělat pořádek v katastru, stále totiž ještě nejsou řádně zapsané příděly z pětačtyřicátého roku. Potom přijdou na řadu komplexní pozemkové úpravy. Vše snad skončí do dvou let,“ uvedl starosta.

Návrh změny územního plánu najdou zájemci na hodonickém obecním webu, do poloviny dubna do n něj také v úředních hodinách mohou nahlížet na obecním úřadu nebo na oddělení územního plánu znojemské radnice. Do čtrnáctého dubna mohou lidé také tomuto oddělení posílat své písemné připomínky.