„Nápad vznikl před deseti lety, kdy ve Ctidružicích místní hasičský sbor slavil výročí svého založení. Přišel za mnou velitel hasičů a poprosil mne, abych sepsal pár stran o historii sboru. Kývl jsem na to a během dvou měsíců byla na světě brožura,“ říká Karel Holík.

Díky místním lidem se vášnivý malíř pustil do sepsání a ilustrování knihy, kterou před nedávnem pokřtil. „Chodila za mnou spousta lidí a žádali mě, abych o obci sepsal něco obsáhlejšího. Proto jsem se poradil s vedením obce, které vše zařídilo po finanční stránce, a v roce 2009 jsem se pustil do práce,“ popisuje Holík.

Veškeré ilustrace v knize dělal sám autor. Spousta obrázků je dokonce z dob jeho mládí. Křest se uskutečnil začátkem letošního února. „Při příležitosti otevření nově zrekonstruovaného kulturního domu jsme pokřtili vydání této knihy, která pojednává o historii, lidech, zemědělství, rodácích a dalších věcech v obci. Současně se uskutečnila i výstava mých obrazů a grafik. Malování totiž miluji celý život,“ zakončil umělec.