„Hledají se Satani z Doubí, tedy Zimbabwe,“ znělo z amplionu u mola. Posádky nasedaly do dračích lodí, další už závodily, jiné se bavily na břehu. Své zastoupení měl na šampionátu například Pákistán, Barbados, Jamajka, Španělsko a nechyběl ani Hongkong, který je mekkou dračích lodí. Své pověsti nezůstal nic dlužen, když byl ze všech lodí nejrychlejší.

Druzí skončili rakouští policisté, kteří na rozdíl od ostatních států byli skuteční. „Jsme tady už pošesté. Moc se nám tady líbí,“ liboval si Christian Ackerl z vídeňského policejního sportovního klubu. V Rakousku nejsou dračí lodě rozšířené jako u nás. „Máme tam jen čtyři posádky,“ přiblížil vídeňský policista, který se narodil kousek za česko-rakouskými hranicemi v Mitteretzbachu.

Hasiči nafotili kalendář. Vítěžek pomůže těžce raněným dětem.
Hasiči se fotí pro dobrou věc. Tvoří kalendář na pomoc těžce raněným dětem

K vidění byly různé zvláštnosti. Kanada fandila USA a naopak. „Jmenujeme se Okurka Ocean Team a postavili jsme dva týmy, USA a Kanadu. Naše motto je: Není důležité se zúčastnit, ale vyhrát, takže je to pro nás mimořádná sportovní akce,“ prohlásil Alexander Mamrilla ze Znojma z týmu USA, který vyhrál finále v kategorii White. Při vyhlašování výsledků pak oba severoamerické týmy předvedly hokejovou bitku.

Zatímco Američané prahli jen po vítězství, znojemské Francouzky z týmu Dračic byly nad věcí. „Je to spíš společenská akce, ale trochu sportu tam je. Rozhodně je to velmi příjemná událost, která se nekoná každý den,“ sdělila Romana Smolková, která s kolegyněmi Dračicemi vyhrála kategorii žen.

Na Pálavě se objevila s podzimem vroubenka americká.
Pálavě škodí americký brouk. Doma je významný škůdce jehličnanů