Horáková ještě jako vedoucí majetkového odboru znojemské radnice nepodlehla nabídkám, nátlaku a vyhrožování ze strany bývalého tajemníka městského úřadu Vladimíra Krejčíře, ani bývalého starosty Petra Nezvedy či později Zbyška Kaššaie a pustila se do boje, který je v celorepublikovém měřítku ojedinělý. Městu Znojmo ušetřila finanční prostředky v řádu desítek milionů korun.

„To, že vedení radnice paní Horákovou za její odvážné jednání sesadilo na nižší pozici a následně propustilo pro nadbytečnost, je příznačné,“ řekl předseda správní rady NFPK Karel Janeček.

„Lidé jako Renata Horáková ale nejsou ani náhodou nadbyteční, tahle společnost je potřebuje jako sůl. Nadbyteční jsou naopak korupčníci, ti si zaslouží nejen výpověď,” dodal.

Korupční kauza, v níž je kromě extajemníka Krejčíře obviněno i sedm podnikatelů ze Znojemska, Brna a Vysočiny míří k soudu.
K soudu ale v lednu kvůli pracovněprávnímu sporu s vedením radnice zamíří i samotná Horáková. S představiteli města se totiž neshodla na mimosoudní satisfakci za její vyhazov.

Horáková se při předávání ceny rozplakala. „Po dvou letech nátlaku, závisti, pomluv a dalších nepříjemností to byla obrovská satisfakce. Všichni v sále, a hlavně lidé z nadace, byli velice charismatičtí, usměvaví, vstřícní, krásně se mnou mluvili. Byl to moc hezký zážitek,” shrnula Horáková.