V Brně se na systém napojí všechny domácnosti, které nyní fungují přes centrální zásobování teplem. Půjde o zhruba dvě stě padesát tisíc obyvatel.

Brňané by mohli teplo z horkovodu začít využívat v topné sezoně 2030 a 2031. „Horkovod je naprosto běžnou součástí soustavy zásobování tepelnou energií, kterou používáme desítky let. Jde o efektivní a stabilní zajištění tepla. Horká voda navíc zajišťuje bezpečnost, úsporu a spolehlivost. Za využití tepla z elektrárny navíc snížíme naši spotřebu plynu a dalších paliv,“ upozornil generální ředitel společnosti Teplárny Brno Petr Fajmon.

Kvůli dostavbě elektrárny Dukovany čekají obce v okolí Brna změny.
Dostavba Dukovan. Kvůli elektrárně čekají obce na Znojemsku změny, víme jaké

Horkovod z Dukovan do Brna bude dlouhý dvaačtyřicet kilometrů a povede přes čtrnáct obcí na jižní Moravě a dvě na Vysočině. Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina plánuje jednání s brněnskými teplárnami.

Vizi má jasnou. „Chceme budování teplovodu využít a uzavřít dohodu o napojení krumlovského Sídliště, které má asi dva tisíce obyvatel. Na horkovod by měly být připojené i další domy a budovy na trase směrem na Polánku a Jamolice,“ poukázal Třetina.

Depozitář Jihomoravského muzea ve Znojmě v Alšově ulici doplní expozice i centrum regionální výuky. Náklady jsou 122 milionů.
Top investice kraje na Znojemsku: silnice, oprava mostu i nový depozitář muzea

Jak doplnil, zejména na Sídlišti je nutné opravit všechny sítě včetně teplovodů. Práce budou postupně navazovat na plánovanou rekonstrukci Sídliště. „Projekt na opravu teplovodů nachystáme tak, aby v období 2032 až 2034 vše mohlo fungovat,“ podotkl Třetina s tím, že věří v zajištění stabilní ceny tepla pro obyvatele. „Pevně věřím, že teplo nebude zdražovat,“ vzkázal.

Společnosti Teplárny Brno a ČEZ podepsaly v pondělí 25. března strategické smlouvy o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna.Společnosti Teplárny Brno a ČEZ podepsaly v pondělí 25. března strategické smlouvy o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna.Zdroj: se souhlasem ČEZu

Vše kolem horkovodu koordinuje a plánuje ČEZ s Teplárnami Brno. Náklady jsou odhadované na zhruba devatenáct miliard korun. Výstavbu pomůže zaplatit více zdrojů. Kromě peněz tepláren jsou to dotace i úvěry.

Reaktorový sál Jaderné elektrárny Dukovany. Foto: Čez
V Dukovanech mají vyrůst rovnou dva nové bloky. Kvůli horkovodu do Brna

Lidé v Brně mohou podle předpokladů odborníků počítat s tím, že do budoucna za teplo ušetří. „Cena tepla v Brně získá s využitím tepla z Dukovan silný stabilizační prvek. Sníží se citlivost ceny tepla na výkyvy cen energií. Kalkulace pro rok 2030 nám ukazují, že lze očekávat snížení ceny,“ naznačil předseda představenstva společnosti Teplárny Brno Jiří Herman.

Horkovod má v budoucnu zajistit polovinu spotřeby tepla v Brně, nyní je město z osmdesáti procent závislé na zemním plynu.