Společnost NET4GAS, která provozuje plynovody pro tranzitní a vnitrostátní přepravu zemního plynu, se rozhodla ukončit provoz této stanice. „Důvodem ukončení provozu kompresní stanice je, že po celkové modernizaci přepravní soustavy a zavádění bezobslužného provozu přepravní soustavy už nebyla potřeba kompresní práce," vysvětlil mluvčí společnosti Milan Řepka.

Podle Řepky na stanici pracovaly dvě desítky lidí. „Většina z nich přešla na jiné pracovní pozice v rámci společnosti a také do důchodu. Někteří zaměstnanci byli propuštěni," konstatoval Řepka.

Z bývalé kompresní stanice u Hostimi bude logistické centrum. Potrubí má do budoucna zmizet.

Nový majitel objektů, českobudějovická společnost A.K.U.P.I. CB, v areálu plánuje vybudovat logistické centrum. „Máme pobočku na Slovensku a dvaatřicet mašin. Proto si tento prostor chceme připravit jako logistický areál," uvedl jednatel společnosti A.K.U.P.I. Patrik Pilát.

Jak dodal, časem zmizí i veškeré potrubí bývalé kompresní stanice, které v těchto dnech ještě nad zemí lze vidět. „Potrubí plynovodu je k nám odříznuté a zaslepené. Plyn vede společnost NET4GAS i dál mimo náš areál. Nepotřebovali ovšem v této lokalitě již dále tlakovat, a proto nám areál prodali. Do budoucna tedy zmizí i nadzemní potrubí a v místě budou už jen haly," přiblížil Pilát.

Podle starosty Hostimi Milana Kouby se ukončení provozu tlakové stanice nijak nepodepsalo na životě obyvatel vesnice. „V dobách, kdy stanice pracovala na plný výkon, tam mohlo pracovat asi sto čtyřicet lidí. To už je ale minulost. V poslední době tam při zajištění a údržbě pracovali jen dva lidé z Hostimi," řekl Kouba.

Z bývalé kompresní stanice u Hostimi bude logistické centrum. Potrubí má do budoucna zmizet.

Obecní pokladna neměla podle starosty žádné příjmy z provozu stanice. „Distribuční společnost, která stanici provozovala, platila jen daň z nemovitosti státu. Ukončení provozu tak ekonomiku obce nijak neovlivní," dodal.

V minulosti s tlakovou stanicí spolupracovali například zemědělci z Hodonic, kteří mají nedaleko bývalé kompresní stanice skleníky. „My jsme kdysi od nich brali odpadní teplo, kterým jsme naše skleníky vytápěli. Bylo to cenově výhodné. Pak se dodávky omezovaly a my jsme investovali do výstavby vlastní kotelny. Již nějakou dobu jsme tedy na tlakové stanici zcela nezávislí," přiblížil předseda představenstva Zemědělského družstva Hodonice František Houšť.