Nový starosta věří v posílení důvěry lidí v znojemské politiky, řekl to bezprostředně po svém zvolení.

„Přistupuji k tomu se vší vážností a respektem. Musíme obnovit důvěru obyvatel. Nečeká nás lehké období v důsledku krize a je jisté, že budeme muset kvůli tomu dělat spoustu nepopulárních opatření. Chtěl bych, aby Znojmo bylo stále krásné a historické město, otevřené všem občanům. A také abychom z krize vzešli silnější a lepší,“ uvedl Malačka.

Po krátké diskusi schválili zastupitelé nadpoloviční většinou i navýšení počtu místostarostů ze tří na čtyři, s tím, že dva z nich budou svou funkci vykonávat jako uvolnění a dva neuvolnění.

Jedním z placených místostarostů se většinou hlasů stal Jan Grois (ČSSD), druhým zůstává Karel Podzimek (ODS).
Neuvolněným místostarostou Znojma se stal nově Lukáš David z Pro Znojmo. Většinou hlasů ho zvolili zastupitelé navzdory námitkám zástupců hnutí ANO. „Nemůžeme ho podpořit, protože podniká v cestovním ruchu, který má mít na starosti a hrozí střet zájmů,“ uvedli v diskusi před volbou.

Druhým neuvolněným místostarostou se stal lékař Pavel Jatner z KDU-ČSL. „Chci posloužit tomuto městu, aby Znojmo bylo Českým Krumlovem Moravy,“ uvedl po zvolení.

Do devítičlenné rady města zvolili zastupitelé nově Jakuba Krainera (Pro Znojmo) a Marka Venutu (KDU-ČSL).

Znojemské hnutí ANO poslali noví členové vedení do opozice, o post radního tak přišel Jan Blaha. „Za celých šest let jsem svou funkci nezneužil k vlastnímu obohacení. Ani v pozici řadového zastupitele teď neuhnu z cesty poctivé politiky,“ komentoval změny Blaha.

Po dlouhé diskusi schválili zastupitelé také zřízení nového výboru pro územní a strategické plánování a nakládání s majetkem. Zasedne v něm jedenáct členů napříč politickým spektrem. Povede ho Jiří Kacetl z Pro Znojmo, jeho funkce bude placená.

To se snažil zvrátit David Štolpa z hnutí Ano. „Pevně věřím, že v Poslanecké sněmovně najdete dost peněz na to, abychom jako město nebyli v příjmech kráceni," glosoval na adresu zastupitele a poslance za ANO Davida Štolpy nově zvolený starosta Jakub Malačka.

Petra Svedíková Vávrová z SPD rezignovala na předsedkyni kontrolního výboru. „V důsledku změn jsem podala rezignaci, vítám návrh na obsazení funkce Františkem Pokorným z hnutí ANO. Věřím, že neuhne z vytyčeného směru,“ vzkázala prostřednictvím kolegyně zastupitelky. Poté zastupitelé Pokorného do funkce předsedy kontrolního výboru zvolili.

Politická krize na znojemské radnici nabrala na obrátkách v říjnu po senátních volbách, v nichž starosta Jan Grois neuspěl. Členové opozice požadovali jeho odstoupení a nové uspořádání rady města. Zástupci KDU-ČSL a PRO Znojmo se kvůli tomu spojili s hnutím ANO, to však na poslední chvíli od dohody ustoupilo. V polovině prosince pak vyzval starosta Jan Grois (ČSSD) opoziční partnery k jednání o nové koalici a nabídl k dispozici svůj post.

Novému starostovi Znojma Jakubovi Malačkovi popřál i první muž Vrbovce. „Gratuluji a doufám, že se do "sousedního království" zastavíte alespoň na kus řeči. Vztahy máme s městem výborné a celnici jsme zrušili už dávno. Držíme palce a přejeme hodně elánu a sil,“ popřál prostřednictvím sociální sítě facebook starosta Vrbovce Jiří Písař.

Už bývalý starosta Jan Grois si vzápětí po rezignaci změnil status prvního muže města na facebooku. „Dělat starostu je pro každého komunálního politika vrchol kariéry, byl to vrchol kariéry i pro mě. Budu na to vzpomínat rád. Na druhé straně se mi ale strašně lidsky uleví,“ napsal svým příznivcům.