„Letošní rok byl pro houbaře nepříznivý oproti loňsku či předloňsku. Na vině je velmi suchá první polovina roku. Houby jsme museli opravdu hledat. Také letošní září bylo podprůměrné, i když podzim bývá obdobím, kdy houby rostou nejvíce," vysvětlil botanik Jihomoravského muzea Radomír Němec.
Přelom září a října přinesl alespoň ranní rosu. Ta dodala potřebnou vláhu na loukách nebo ve starých sadech, kde se daří bedlám nebo pýchavkám. „Ideální místo pro bedly je například Mašovická střelnice. Rostou také žampiony," dodal Němec.
Pokud zaprší tak jako minulou neděli, houby by měly začít růst i v lesích. Můžeme se těšit na hřiby babky nebo klouzky. „Daří se i dřevokazným houbám, jako je pstřeň dubový známý pod lidovým názvem jelení jazyk. Pod borovicemi můžeme nalézt i kotrče kadeřavé. Rostou i holubinky a ryzce pravé, naopak ubylo muchomůrek. Stále však roste smrtelně jedovatá muchomůrka zelená a mírně jedovaté muchomůrky citrónová a červená. Začínají růst suchohřiby hnědé, křemenáče, kozáky a čirůvky fialové," vypočítal botanik, který vede v Jihomoravském muzeu ve Znojmě mykologickou poradnu.
„Pokud si lidé nebudou vědět rady, mohou přijít každé pondělí mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední do muzea na ulici Přemyslovců. Mohou také předem zavolat na telefonní číslo 515 282 232," vyzval houbaře Němec.