Alej nedaleko Hlubokých Mašůvek je ve správě silničářů. „Stromy napadené housenkou jsme zaznamenali asi před měsícem, opatřili jsme je postřikem a uvidíme, zda se je podaří zachránit," uvedl šéf Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka.
Housenky likvidují také listy stromů v Podyjí. „Naštěstí se nepotvrdil předpoklad vygradování tohoto problému. Dal se koneckonců očekávat i s ohledem na velmi mírný průběh zimy. Příroda opět ukázala, že si často dokáže nejlépe poradit sama," vysvětlil vedoucí odboru péče o les Správy Národního parku Podyjí Petr Vančura.
Jak doplnil, velmi častý nástup jara urychlil vylíhnutí housenek, ale následné ochlazení zpozdilo rašení pupenů a housenky neměly dostatek potravy. „Housenky, které se vylíhly později, sice způsobily lokální žíry, ale naštěstí se většinou nejedná o holožír. Proti hmyzu Správa parku neplánuje žádný speciální zásah. Listnaté dřeviny jsou velmi tvárné a dokážou dobře a rychle regenerovat. Důležitý je také výskyt přirozených parazitů a predátorů, jako jsou jiné druhy hmyzu a také ptáci," doplnil Vančura s tím, že nejčastěji zastoupeným druhem je píďalka podzimní.
Obavy o zdraví stromů a následnou úrodu mají letos také ovocnáři. „Ovocné stromy ohrožují housenky bekyně zlatořitné. Důvodem jejich přemnožení byla letošní teplá zima," uvedl odborník na ovocnářství Jaromír Čepička.
Housenky bekyně napadají jabloně, hrušně i další jádroviny, často doslova zlikvidují oslabené stromy, které rostou ve stromořadí.
Na jaře se postaraly o vrásky na čelech vinařů housenky osenic, které požíraly očka rašící vinné révy.
Keřů révy, na kterých nezůstalo žádné očko celé, si všiml v dubnu vinař Marek Špalek z Nového Šaldorfu. „Odhadujeme dvacetiprocentní výpadek oproti běžné úrodě. Naše vinařství přešlo před dvěma lety na bio výrobu. Postřik jsme tedy nemohli proti housenkám použít. Jediné, co zbývalo, je v noci vysbírat," posteskl si tehdy Špalek.
Housenky osenic byly problémem Znojemska, ale i celé jižní Moravy. Potýkali se s nimi i v Rakousku, a hlavně na Slovensku.
Přemnožení housenek loni výrazně znepokojilo správce národního parku, stromy odolávaly nebývale velkému náporu listožravého hmyzu.
Na vině byl tehdy úhyn ptáků. Po pár teplých jarních dnech pokračovala totiž tuhá zima. Napadená byla například alej mezi Bezkovem a Lukovem. „Nejhůře byly zasaženy trnkové keře v parku, kde se dokonce jedná o holožíry," popsal tehdy Vančura.
Odborníci loni napočítali celkem sedm druhů housenek, které se přemnožily.
Ničí stromy
píďalka podzimní je drobný motýl, jehož housenky poškozují listy dřevin při rašení. Housenky napadají ovocné stromy, ale i okrasné listnáče.
bekyně zlatořitná housenky vyžírají na jaře pupeny, květy, ale i vyvíjející se plody. Napadá dub, ale i ovocné stromy.
zejkovec pozdní jeho housenky se výrazně přemnožily loni a způsobily holožír. Od dubna do června žije na listech dubu, buku habru, vrby nebo břízy.