Roky chodil s kamarády hrát po hospodách, až loni si založili vlastní Klub Runa Znojmo. „Hrávali jsme tam, kde nás nechali. Nebylo to ale ono a časem jsme zjistili že nám útrata v hospodě leze do peněz. Našli jsme prostory v bývalé škole Podyjí a za měsíc bylo hotovo,“ pochvaluje si vlastní klubovnu, v níž se každé úterý schází k hrám šest až dvanáct hráčů.

Klasické Člověče nezlob je ale dnešním hrám na hony vzdáleno. „Témata vychází většinou z počítačových her nebo filmů a seriálů. Jsou přetvořené na stolní hry nebo karty. Tvoříme k nim také figurky na 3D tiskárně a malujeme je. Příkladem může být americký fantasy seriál Hra o trůny nebo filmové scifi Duna,“ navádí k novinkám Prelovský.

Ilustrační foto.
Do plastů hodí i zdechlinu psa. Hrozí jim proto zvýšení poplatku

Kromě setkávání s přáteli se stejným zájmem se mu na hraní líbí i rozvoj myšlení. „Mám šestiletého syna a ten má už dnes plnou skříň deskovek. Může v nich něco budovat, provázet hrdiny a jejich postavy vyvíjet. Svádět bitvu nebo kreslit mapu, možností je nepřeberně. Některé hry se dají hrát kostkami, jiné připomínají šachy. A všechny rozvíjí myšlení,“ oceňuje nadšenec.

Lidi podle něj tak nemusí sedět doma sami u počítačů či telefonů a místo civění na monitor se setkávají s kamarády. „Ani v klubovně nemáme žádné wifi nebo televizi. Stačí nám stůl a židle, hlavně, že se potkáme. Člověk přitom dokonale vypne starosti,“ podotýká.

V Mašovicích na Znojemsku soutěžili studenti středních odborných škol v tradiční soutěži v orbě.
Mladí traktoristé v akci: podívejte se, jak jim to nandala studentka ze Znojma

Na výběr si nemohou členové stěžovat, v klubu mají na sto různých her. Přestože v tuzemských obchodech na ně běžně zákazníci nenatrefí. „Spolupracujeme s vydavateli, děláme jim recenze na nové hry. Zvažujeme, že bychom je mohli představit i školákům,“ plánuje přiblížit zábavu dalším lidem a rodinám s dětmi Prelovský.

Začátečníky totiž často odradí neznalost hry. „Pravidly se prokousávají sami těžko. Když jim poradí někdo zkušený, chytí je zíbava rychleji. Klidně lidem doporučíme i jakou hru si mají koupit, aby nebyli zklamaní,“ povzbuzuje k návštěvě klubu.

Začátečníky prý v klubu nezlobí, mezi zkušenými ale panuje hráčská rivalita. „I dva dny dopředu přemýšlíme, jak hrát nebo soupeře porazit,“ netají se Patrik Prelovský.