„Podívej, tady je vidět, které zvíře dělá jaké stopy a můžeme poznávat také šišky,“ ukazuje chlapec své kamarádce. Tu pro změnu zaujaly dřevěné krabice, v kterých jen hmatem poznává, jaká věc související s lesem a přírodou je v nich ukrytá.

Před jedenáctou hodinou dopolední se louka téměř vylidní. Všichni míří k nedaleké kapli. Nejméně polovinu z nich tvoří myslivci a lesníci s rodinami. Aby také ne, již šestá Svatohubertská mše se koná k uctění svatého Huberta, patrona myslivců. „Sešli jsme se na tomto krásném místě, kde může každý z nás poděkovat za dar živé přírody. Toto setkání se již pro mnohé z nás stalo pevným bodem v kalendáři,“ nese se lesem přivítání.

Došková chalupa v Petrovicích.
Došková chalupa v Petrovicích přilákala tisícovku hostů

Sychravé počasí většinu přítomných nepřekvapuje, pohodlně se usazují na připravených lavicích, které „zateplují“ přinesenými dekami. Slavnostní atmosféru umocňují Lukovští trubači a pěvecký sbor.
S účastí více než dvou stovek lidí je spokojený starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra. „Vyšlo příjemné podzimní počasí a akce se povedla,“ míní Vedra.

Zejména děti obdivují uloveného jelena a další dary, které jsou připravené nedaleko kaple. Farář Marek Dunda bezprostředně po mši chválí organizátory. „Akce je rok od roku lepší a propracovanější. Na pořádání se podílí spousta lidí a chtěl bych všem poděkovat,“ vzkazuje farář.

Svatý Hubert
Narodil se kolem roku 655 v Akvitánii ve Francii. Podle legendy byl ze šlechtického rodu a stal se náruživým lovcem. Když mu zemřela žena, hledal útěchu v lovu. Na Velký pátek se setkal se jelenem, kterému svítil mezi parohy kříž. Přívětivý hlas mu vytkl loveckou vášeň i nezřízený život. Vévoda se pak vzdal majetku s stal se řeholníkem řádu sv. Benedikta.