„Hlavním námětem tohoto cvičení je provést hašení simulovaného požáru, vyhledávání, záchranu a evakuaci osob za ztížených podmínek, lokalizaci a následnou likvidaci požáru a evakuaci vystavených exponátů. Velký důraz je kladen také na nácvik spolupráce s ostatními složkami integrovaného záchranného systému,“ uvedla mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková.

Požár podle scénáře vypukne v jedné z expozic na znojemském hradě. Figuranti v roli turistů budou bloudit budovou, volat o pomoc, ale také předstírat různá zranění a vytvářet tak chaos na místě zásahu. „Hasiči v dýchací technice okamžitě zahají průzkum zasažených prostor, zorganizují vyhledávání, vyvedení, případně vynesení postižených turistů do bezpečné zóny na nádvoří hradu. Zde budou postižené osoby ošetřeny zdravotní záchrannou službou a případně převezeny k dalším vyšetřením do nemocnice,“ popsala plán cvičení Pražáková.

Záchranáři na Znojemsku cvičí pravidelně. V posledním roce si například vyzkoušeli, jak se zachovat v případě problémů ve větrné elektrárně, při výbuchu bomby u obchodního střediska nebo zásah v nepřístupném terénu Národního parku Podyjí.