Na nevhodné chování některých ubytovaných v domově upozorňuje mezi jinými i předsedkyně komise pro městskou část Alena Lichá. „Od místních lidí, kteří tu žijí celý život, slýchám dlouhodobě stížnosti na chování lidí z Domova pro matky v tísni. Dospělí jsou schopni, což se stalo, vulgárně nadávat starému člověku, který je upozornil na jejich nevhodné chování," uvedla Lichá.

Podle předsedkyně se vyskytují případy, kdy děti matek z domova kradou v zahrádkách ovoce a zeleninu. „Pokud vím, jedna místní žena potkala děti z domova, které nesly kradené brambory. Cestou k domovu je trousily po cestě. Naposledy je přistihl člověk, jak nesou tašku s kradenými švestkami," upozornila Lichá.

Chybí přísnější dozor

Podle předsedkyně městské části chybí přísnější dozor nad lidmi z domova. „Řešení vidím v přísnějším režimu a kontrole pracovníků charity. Zatím to nefunguje. Když jsme třeba upozorňovali na to, že děti lidí z domova dělají nepořádek na autobusové zastávce, stalo se, že jsem upozornila na nepořádek pod jejich nohama. Odpovědí bylo, že oni to nebyli," dodala Lichá.

Ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek hovoří o nelehké práci a nevděku klientů domova. „Chceme těmto lidem, kteří se dostali do svízelné životní situace pomoci. Ale oni jsou mnohdy skutečně nevděční. Myslí si, že jsme povinni jim poskytnout ubytování s veškerým komfortem. O aktuálních problémech však nevím. Nikdo z místních se na mne ani na paní Mahdalovou, která má domov na starosti, neobrátil," řekl Adámek.

Jak doplil, loni naopak vedení domova iniciovalo schůzku s místními lidmi, aby si o případných problémech promluvili. „Nikdo z místních ale nepřišel," podotkl ředitel charity.

O napjaté situaci ví i vedení Znojma. „Jsme si vědomi toho, že existuje jisté tření mezi Domovem pro matky a otce v tísni a místními lidmi. Preventivní činností městské policie se snažíme případnému páchání rotiprávního jednání předcházet. Ale rozhodně se nejedná o problémový objekt, s tím nesouhlasíme," sdělila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Podle mluvčí se hlídky strážníků na Hradišti objevují prakticky každý den. „Důvodem nejsou stížnosti na Domov pro matky a otce v tísni, ale náš dlouhodobý důraz na prevenci. Počet stížností na Hradišti rozhodně nijak nevybočuje oproti stížnostem z podobných lokalit na území města Znojma," tvrdí Pastrňáková.

Podle mluvčí evidujeme město od začátku roku necelou desítku stížností, kvůli kterým hlídka městské policie na Hradiště přijela. „Ve dvou případech šlo o děti, které házely z vyhlídky kameny, a ty dopadaly na cizí zahradu. Hlídka je napomenula, od konce jara se to již neopakovalo. Také jsme přijali stížnost na děti, které v okolí domova měly křičet a rušit tak bydlící. Hlídka to ověřila, ale děti si nehrály vzhledem k jejich věku nijak neobvyklým způsobem, takže nebylo potřeba činit jiné úkony," informovala mluvčí.

Další stížnosti byly na auto parkující před cizí garáží, podomní prodejce elektřiny a podobně. „Poslední stížnost, kterou jsme přijali, byla na děti, které vlezly do cizího ovocného sadu," dodala mluvčí. Jak tento případ strážníci vyřešili, však nesdělila.

Někteří lidé z Hradiště se obávají o problémech mluvit. Opačným případem je například Roman Barták. Ten měl osobní zkušenost s chlapci z domova. „Potkal jsem asi šest kluků ve věku od deseti do dvanácti let mezi zahradami. Nesli tašku švestek. Ptal jsem se, kde je natrhali, a oni na to, že jim je dal pan Doležal. Tak jsem mu volal a on mi řekl, že nikomu nic nedal. A švestky volně nerostou. Jen za plotem v zahradě. Tak jsem jim řekl, že je ještě jednou chytím a uvidí," zlobil se Barták.

Ředitel oblastní charity tvrdí, že v domově je čtyřiadvacet hodin služba. Ta ovšem zřejmě nepostihne všechny problémy. „Plánujeme proto věnovat asi sto tisíc korun na kamerový systém. Chování některých klientů totiž překračuje veškeré meze a my opravdu potřebujeme zpřísnit jejich kontrolu v domově. Co dělají za branami domova, to bohužel neovlivníme," posteskl si Adámek.

Podle ředitele se dějí i případy, kdy za nevhodné chování jsou klienti domova ze zařízení vyloučeni. „Ti, kteří opravdu nerespektují naše pravidla, dostávají výpověď. Letos šlo už o tři osoby. Ale vězte, že to nemáme vůbec jednoduché. Máme i kontroly z kraje, kdy jsme museli například z řádu domova vyškrtnout zákaz požívání alkoholických nápojů. Klienti mají díky zákonu o sociálních službách taková práva, se kterými my nic neuděláme. Ve školství je to obdobné," posteskl si Adámek s tím, že případné diskusi s místními se rozhodně nebrání.