Především siné emoce, kvůli plánované stavbě nového mostu v Gránickém údolí, ovládly zcela zaplněný sál místního kulturního domu ve znojemské městské části Hradiště, v úterý vpodvečer. Na konci více než hodinové diskuse s představiteli města a zástupcem silničářů zůstaly nezodpovězené otázky a nejistota.

„Vím, že vás především zajímá oprava mostu pod Hradištěm. Pokud se uskuteční výběrové řízení na dodavatele stavby do prázdnin, měl by nový most sloužit do konce roku,“ otevírá problém stavby mostu šéf odboru rozvoje Aleš Říha. Sálem to jen zahučí. „Představa je taková, že v blízkosti mostu na straně Znojma uděláme točnu pro autobusy a přes potok by byla lávka pro pěší. Na Hradiště se pak dá dojít pěšky, nebo by mohl nahoru jezdit nějaký mikrobus,“ vysvětluje Říha. Reakcí jsou projevy nespokojenosti.

Ptejte se silnic

Někteří lidé jen nevěřícně kroutí hlavou. Do diskuse vstupuje starosta Znojma Petr Nezveda. „Maximum dotazů by mělo směřovat na zástupce Správy a údržby silnic. Znojmo totiž nebude investorem této akce, protože tato silnice městu nepatří,“ vysvětluje Nezveda. Zraky téměř dvou set lidí se upírají na muže, který zastupuje silničáře.

„Ano, my máme připravenou obsluhu tak, jak jste už slyšeli, to znamená pěším způsobem,“ tvrdí vedoucí technického oddělení znojemské oblasti Správy silnic Jaroslav Charvát. A setkává se opět s nesouhlasnou reakcí místních. Když Charvát vysvětlil důvody stavby, technické parametry nového mostu a potvrdil, že doba stavby bude půl roku, začali lidé spontánně vykřikovat své připomínky a otázky. Do diskuse se proto opět vkládá starosta, uklidňuje lidi a ujímá se řízení debaty.

„Proč nemůžete postavit provizorní most alespoň pro osobní auta? Zajímalo by mě, jak nám chcete vykompenzovat projetý benzín za čtyři měsíce uzavírky silnice,“ ptá se Marcela Muzikářová.

„Nemůžeme vykácet stromy kvůli provizornímu mostu, to nám správa parku prostě nepovolí,“ tvrdí Charvát.

Odříznuté Hradiště

Slovo si bere muž, který se dlouho hlásí. „Proč to chcete dělat najednou? Proč neuděláte jeden pruh a pak druhý, nebude to stát korunu navíc. Je to jen o koordinaci vaší práce,“ rozčiluje se Ivan Katolický. Jeho slova sklízejí potlesk místních. V nastalé slovní přestřelce se zástupce silnic přiznává, že kvůli rozšiřování mostu na obě strany budou muset pokácet asi pět stromů.

„Odříznete na čtyři měsíce Hradiště. Nebudou sem moci hasiči, ani lékař,“ zlobí se starší muž. Diskuse se točí kolem hranice národního parku a možnosti kácet stromy, které jsou podle místních stejně nemocné. „My se klidně domluvíme a vysázíme náhradní stromy, že tam bude les jako hrom,“ přesvědčuje místní žena. „Je tady spousta dětí, které dojíždějí do školy. To je v zimě máme pouštět pěšky potmě lesem? ptá se mladá matka.

„Tahle debata nikam nesměřuje. Sejdeme se se zástupci parku a pokusíme se s nimi jednat o kácení. Musíme najít způsob, jak tohle vyřešit,“ slibuje starosta. Místostarosta Jan Blažíček pak navrhuje další schůzku, na které budou představitelé města informovat o dalším vývoji palčivého problému.
„A ať taky přijdou zástupci Národního parku,“ volá přes celý sál místní žena. Lidé odcházejí domů s nezodpovězenými otázkami.