Duch Vánoc už o nadcházejícím víkendu naplno prostoupí pamětihodnosti na Znojemsku. Milovníci historie a tradičních svátků mohou vše spojit do jednoho a vyrazit na hrad Bítov, do zámku ve Vranově nad Dyjí a výjimečně i na znojemský hrad.

Andělské zvonění si jako téma letošního posledního předvánočního víkendu vybrali pro svou akci správci hradu Bítova. Ti vyzdobili především panské pokoje hrabat Daunů v prvním patře hradního paláce a doplnili je vánoční výzdobou. „Jak už název napovídá, návštěvníci na hradě uvidí spoustu andělů a zvonků. A to od těch nejmenších, zavěšených třeba na vánočních stromečcích, až třeba po velké plastiky. Celou expozici budou provázet kostýmovaní průvodci. Začátky jsou vždy v celou hodinu a v půl od deseti dopoledne do tří hodin odpoledne. Vstupné je spíše symbolické: plné čtyřicet korun, snížené dvacet korun,“ vypočetl kastelán hradu Bítova Jan Binder.

Prohlídka bude tradičně končit v hradní kuchyni s vánočním občerstvením. „Tam budeme v kachlové peci péct klasické buchty, vánočku, cukroví, na otevřeném ohni opékat klobásy a uzené a nabízet i svařák a punč. V sobotu navíc doplníme program o zpívání koled v hradní kapli, a to v jedenáct a ve třináct hodin. Kaple i s vnitřní vánoční výzdobou bude ale otevřena i v neděli,“ doplnil Binder.

Tajemství

Velké překvapení je pro návštěvníky Bítova připraveno v sala terreně, jakémsi zahradním sále. „Jsme zvědavi, co na to řeknou návštěvníci. Proto nechceme víc dopředu prozrazovat,“ schoval si jedno tajemství přímo na prohlídku bítovský kastelán.

V sobotu a v neděli bude výjimečně otevřen i znojemský hrad. „Snad poprvé v novodobé historii hradu jsou jako součást výstavy historického nábytku připraveny i vánoční aranže, které nachystali studenti Střední odborné školy a Středního odborného učiliště na Dvořákově ulici. Otevřeno bude v sobotu i v neděli od třinácti do sedmnácti hodin, v týdnu pak od devíti do jedenácti dopoledne a od dvou do pěti odpoledne a to včetně třiadvacátého prosince,“ pozvala ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková.

Kromě toho ale další výstavy s vánoční tématikou nabízí i znojemský Dům umění a Minoritský klášter. „Obě památky budou mimořádně otevřeny i tuto sobotu a neděli odpoledne od jedné do pěti hodin. V Domě umění pokračují výstavy Třebíčských Betlémů, znojemského Patchworkového klubu a výstavy kreseb dětí pro Konto Bariéry. V Minoritském klášteře jsou jako inspirace k vidění nazdobené stromečky,“ dodala Durajková.

Komu by vánoční atmosféra nasátá o víkendu ještě nestačila, může pokračovat i v pondělí na zámku ve Vranově nad Dyjí. „Ve vokálně instrumentálním pořadu tu diváci uslyší díla barokních skladatelů sedmnáctého a osmnáctého století A. V. Michny, B. M. Černohorského, G. F. Handela, B. Marcella a dalších,” shrnul kastelán vranovského zámku Karel Janíček.

Zamyšlení

Hudbu doplní Trojí zamyšlení Miroslava Zámečníka o vánoční hvězdě. „Účinkuje vynikající český soubor Ardor musicus, který se specializuje na původní interpretaci skladeb. Posluchače osloví sopranistka Marie Kábelová, cembalistka Kateřina Bílková Mašová a violoncellista Jan Škrdlík. Začátek je v hudebním salonku zámku o půl osmé večer, vstupné je sto korun,“ dodal kastelán.

Zvláště děti, ale i starší pamětníci si přijdou na své na výstavě v kočárovně zámku, která začíná další týden v pondělí, tedy šestadvacátého prosince. „Osmý ročník již tradiční vánoční výstavy pořádáme pod názvem Hračky, hry a divadélka pro radost dětí a dospělých. Více než tři stovky exponátů z významných moravských muzeí a státních zámků, ale především od soukromých sběratelů zdůrazní klasická vánoční aranžmá a zajímavé betlémy. Výstava bude otevřena mezi svátky, to je od druhého svátku vánočního až do Nového roku včetně, kdy je více příležitosti využít volný čas k procházkám, výletům a vůbec k zastavením nad krásnými věcmi a ke vzpomínkám na dětství,“ pozval Janíček.