Hlavním bodem akce je pásmo ukázek pro návštěvníky. „Uvidí výcvik pěších a hraničářských jednotek, které v roce 1938 byly v období mnichovské krize nasazeny na státní hranici. Součástí budou i střelby z různých historických zbraní. Ukázky se konají v neděli 16. července v areálu Pevnostního muzea Vranov. Celou akci jsme pojali jako poctu hraničářům v Podyjí, kteří byli až donedávna kvůli absenci podkladů zcela bezejmenní,“ sdělil provozovatel Pevnostního muzea Vranov Martin Černý.

Jak doplnil, letos v zimě se v archivu podařilo konečně nalézt dlouho hledanou složku s touto oblastí, a tak hraničáři konečně dostali jména, obličeje i příběhy.

Zdroj: Youtube

Od půl desáté do půl šesté mohou příchozí zavítat do obou pevnůstek muzea na prohlídku. „Od deseti hodin bude k vidění prvorepublikový tábor s vojskem se zbraněmi a výstrojí. Ukázky výcviku jsou v plánu v jedenáct hodin dopoledne a poté v jednu a ve tři hodiny. Noční prohlídky muzea v dobových stejnokrojích si užijí návštěvníci mezi osmou a desátou hodinou večer," upřesnil Martin Černý.

A noční prohlídky naplánovali na 16. července také na zámku ve Vranově nad Dyjí. Více se dočtete ZDE.