Pečárky stejně jako pýchavky rostou na travnatých místech. „Lidé by se měli mít na pozoru tehdy, když dužnina pýchavky dlabané ztmavne. Taková houba už k jídlu není,“ podotkl Němec. V trávnících ve městech lze najít špičky trávní rostoucí v kruzích tmavě zelené trávy.

Tvarem plodnice je špičce podobná jedovatá závojenka jarní, která neroste v kruzích a má jinou barvu klobouku. „Na kmenech stromů po deštích rychle vyrostly dřevokazné choroše šupinaté. V lese mohou lidé narazit na penízovku dubovou. Právě teď se již dají najít holubinky a hřiby plstnaté a žlutomasé,“ připomněl botanik Němec. Dodal, že houby se však stále musí hodně hledat. Zde se negativně projevuje výrazně suchý nástup letošního jara. Deště v posledních dnech ale podle něho dávají jistou nadějí, že by se přece jen po houbařském půstu mohlo blýskat na lepší časy.

Houby již rostou i na dalších místech jižní Moravy. „Už jsme nasbírali půl košíku žampionů. Houby už skutečně růst začínají. Hlavně rostou penízovky dubové nebo špičky dubové, což jsou houby dobře reagující na déšť. Máme dokonce zprávu i z Radějovska, kde se už objevují první hřiby dubové a muchomůrky růžovky. Všiml jsem si také, že už rostou i špičky obecné, to jsou výborné houby do polévky,“ vyjmenoval Václav Koplík z Raiškovic na Hodonínsku, který vede místní mykologický kroužek.

ze známých druhů hub je jedlých asi tisíc. Sto padesát druhů hub je jedovatých, jen několik z nich je ale životu nebezpečných. Jihomoravští záchranáři řeší naštěstí jen jednotlivé případy ročně. Kdo z houbařů si není jistý, může se obrátit na mykologickou poradnu Moravského zemského muzea v Brně nebo na botaniky v regionálních muzeích.