Mladým rodinám v některých obcích Znojemska chybí dostatek míst pro dětské radovánky. Příkladem jsou dosud i Kuchařovice. Právě v této obci se to však brzy změní.

„Dětské hřiště tu určitě chybí, mám dvouleté dítě a chodíme spolu jen na procházky, nemůže si nikde hrát,“ popsala situaci maminka Alena Nowáková.

Letos se však lidé mohou těšit. Představitelům obce se podařilo ušetřit peníze a v létě postaví první dětské hřiště. „Během prázdnin chceme postavit hřiště na konci ulice U Kolečka. Výstavbu zaplatíme z vlastního rozpočtu. Bude stát dvě stě tisíc korun,“ řekl místostarosta obce Jaroslav Skokan.

Mladí rodiče po této novince neskrývají svoji radost. „Je to super, moc se těšíme, nic tady totiž pro děti není,“ zaradovala se Renata Svobodová.

Do budoucna mají radní v Kuchařovicích v plánu i zřízení víceúčelového hřiště. „Uvažujeme o tom, že bychom zrekonstruovali staré hřiště,“ vysvětlil Skokan.

Hřiště v Dobšicích


V plném proudu je také výstavba dětských hřišť v Dobšicích. Loni obec dostala dotaci sto čtyřicet tisíc korun z kraje na nové hřiště za školkou a teď vybavuje i dětské místo na ulici Sadová.

„V těchto dnech jsme dokončili montáž hřiště za bytovými domy, kde mají děti pískoviště, houpačku i ohniště. Je to spíš pro nejmenší ratolesti. O kousek dál jsme tento týden nechali instalovat skluzavku, prolézačku a dětskou horolezeckou ministěnu,“ sdělil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Radní v Dobšicích slíbili, že každým rokem budou investovat do nových hřišť tři sta tisíc korun z rozpočtu, aby mohli neustále modernizovat místa pro děti. Plánují doplnit dětské hřiště v mateřské škole, ve sportovním areálu a velkou akci chystají i na ulici Na Kopečku.

„Letos chceme v této ulici postavit nové parkoviště pro jednačtyřicet automobilů. Stavba přijde na tři a půl milionu korun. V současné době probíhá územní řízení a výstavba začne na podzim,“ informoval Jenšovský.

„Po dokončení parkoviště máme v ulici Na Kopečku v plánu postavit nové hřiště,“ doplnil.

Některé obce si ale výstavbu dětských areálů nemohou kvůli vysokým nákladům dovolit. Hřiště totiž musí splňovat přísné hygienické a evropské normy.

Nejprve kanály


Peníze tak chybí například radním v obci Suchohrdly u Znojma. „Plánujeme kanalizaci, výstavba nového hřiště je pro nás velmi nákladná. Dětem ale chceme určitě vyjít vstříc,“ objasnila starostka Hana Machová.

„Chceme letos požádat o dotace na povrchovou úpravu hřiště na míčové hry u základní školy. Teď je tam hodně prachu. Do začátku školního roku pak na dětském hřišti u mateřské školy postavíme lavičky a stoly, aby si děti mohly zahrát i deskové hry,“ sdělila starostka Machová.