Stárkové průvodu s hrkačkami a řehtačkami z Dětského folklórního souboru Dyjavánek začali svoji trasu u kostela svatého Mikuláše, pokračovali přes ulici Mikulášskou na Masarykovo náměstí. Přes Obrokovou na Horní náměstí, následně na Václavské náměstí a vrátili se zpět ke kostelu.

„Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, a ten s sebou nese také tradice, které už z větších měst vymizely. Právě proto připomínáme jeden z téměř zapomenutých zvyků,“ popsal ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Ačkoliv bylo hrkání historicky privilegiem mladých chlapců, pořadatelé vyzývají, že se mohou zapojit také dívky. Průvod vyrazí znovu v pátek, a to v osm ráno, v pravé poledne a v šest v podvečer. Poslední den, na Bílou sobotu, se skupina hrkačů vydá do centra naposledy. „Hrkání nepatřilo jen ke svolávání věřících k bohoslužbám v době, kdy zvony mlčí. Má i svůj magický význam v lidové víře. Klepavé zvuky podle našich předků odháněly škodlivé síly," poukázal Karel Semotam z pořádající Znojemské Besedy.

Marjánkovské jarnění se v Mariánských Lázních. Ilustrační snímek
Jak slavíte Velikonoce? Pochlubte se vašimi fotkami

V sobotu mohou zájemci na Horním náměstí navštívit řemeslné dílny s pěti stanovišti. „S pomocí košíkáře tak bude možné uplést si pomlázku, pomocí koření se ozdobí kachní vajíčka, představí se drátenictví, ale také ruční tisk a originální velikonoční dekorace ze starého notového papíru,“ pozval Semotam. Program začne v deset hodin dopoledne a potrvá do tří hodin.

Nebude chybět hudební zážitek, a to v podání uskupení Big Bang ZUŠ Znojmo a kapely Nečarej. „Na Bílou sobotu nezapomínáme ani na oblíbené sbíraní vajíček v podzemí. Už po dvanácté nabídneme zkrácenou prohlídku tajemných chodeb znojemského podzemí s programem pro děti, na které bude na konci čekat i odměna,“ připomněl Koudela.

Zámek v Moravském Krumlově nabídne pestrý velikonoční program.
Tipy na víkend na Znojemsku: Na zámku v Moravském Krumlově to ožije Velikonocemi

Posledním dnem programu bude neděle, kdy do Znojma dorazí hudební tělesa jako Brtnický Dostavník a kapela Koňaboj. Koncerty začínají ve dvě hodiny a půl čtvrté odpoledne.

V sobotu a neděli bude na Horním náměstí trh malovaných darovaných velikonočních vajíček a dekorací Kraslice pro život. Výtěžek podpoří dárcovství kostní dřeně.

Velikonoční trhy ve Znojmě na Horním náměstí lákají na řemeslné výrobky i občerstvení.
Velikonoce ve Znojmě. Trhy lákaly na řemesla i dobroty. Z podia zněla muzika

Oblíbenou zastávkou zejména rodin s dětmi je Masarykovo náměstí a ohrada s ovcemi. Obrokovu ulici lemují, jako již každý rok, velikonočně ozdobené stromky. O dekorace se postaraly místní školy a školky. Spousta nejmenších tak chodí s chutí a hrdostí ukazovat rodině právě ten "jejich" stromeček.

Velikonoční program připravilo také Jihomoravské muzeum ve Znojmě nebo GaP v Kollárově ulici.