Ženy v šátcích s košíkem přes ruku a muže v modrých zástěrách, kolem pobíhají i děti oděné v podobném duchu. Právě se schází členové Spolku přátel Hroznové kozy. Poprvé je jejich tradice vynášení hroznového kozla součástí Festivalu vína VOC Znojmo. Představují tak návštěvníkům smysl tradice i jednotlivé akce, které během roku pořádají. Ještě před tím ale vynesou kozla ze Slepičího trhu na Horní náměstí a odtud putuje do Rajské vinice.

Strážci vinohradů, hotaři, vynesli se svými příznivci hroznového kozla do vinohradu nad Kraví horou u Znojma.
Víno a tradice ve Znojmě. Spolek přátel Hroznové kozy vynesl kozla do vinohradu

Náměstí lemují stánky s nabídkou jednotlivých vinařství, ale i s občerstvením. „Vybrali jsme si dobře. Voní úplně jako muškáty,“ libuje si Lenka Stodoláková a nosem znalecky nasává vůni vína. Do Znojma přijela s partou přátel. „Známe zdejší vinobraní, které je v září. Tento festival je moc příjemný a těšíme se, že postupně ochutnáme většinu tekutých dobrot, co nabízí. Snad to zvládneme,“ plánuje si. Vína mohou ochutnávat až do sobotní deváté hodiny večerní.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Festival se koná již po patnácté. „Horní náměstí se v průběhu dějin stalo svědkem mnoha událostí a některé byly tak významné, že během nich teklo víno z kašen. Památné kašny nyní nahradily desítky stánků, v nichž víno teče s podobnou intenzitou,“ nechává se slyšet předseda VOC Znojmo František Koudela.

Valtičtí vinaři a žehnání vín v zámecké jízdárně. Ilustrační snímek.
Spotřební daň na tichá vína nás zničí, míní vinaři z jihu Moravy. Vznikla petice

Loňský ročník festivalu přilákal přes čtrnáct tisíc lidí. Za vínem, muzikou a přáteli dorazili návštěvníci z různých míst napříč republikou. Letos tomu není jinak, na náměstí je slyšet slovenština nebo němčina.

Lidé tak poprvé ochutnávají dvaačtyřicet nově zatříděných vín VOC Znojmo ročníku 2022 i vína starších ročníků. VOC Znojmo patří k průkopníkům apelačního systému v České republice.