Hrušovanští zastupitelé zatím projednali studii budoucího využití zámku. „Konečné rozhodnutí, jak s ní naložit, ještě nepadlo, ale zastupitelé rozhodli, že zjistíme, co by stálo pořízení projektu pro stavební povolení. Nabídky se nám nyní schází. Ještě letos budeme na zámku dělat i další opravy. Díky krajské dotaci necháme udělat statické zajištění levého křídla zámku," sdělil starosta Hrušovan Miroslav Miloš.

Obřadní síň i apartmány

Připomněl zamýšlené využití zámku ze studie, kterou posuzovali zastupitelé. „Vznikla by tam jednak obřadní síň a svatební apartmány, jednak výstavní prostory, kde chceme připomenout osobnosti a dílo Maxe Dvořáka a Alfonse Muchy, kteří zde působili. Záměr počítá i s restaurací a vinárnou," shrnul starosta.

Podle opoziční zastupitelky Veroniky Mikyskové je studie pojatá dobře. „Celkově to není špatný nápad, možná bychom mohli diskutovat o několika detailech. V každém případě budou na opravy nutné dotace, a k těm zas bude potřeba projekt, bez kterého o ně nemůžeme žádat. Ačkoliv si na druhé straně nemůžeme být jistí, že se se zpracovaným projektem trefíme do parametrů příslušných dotačních programů. Nějak začít ale musíme," uvažovala zastupitelka.

Přípravu projektu považuje za důležitou i hrušovanská rodačka Monika Mažárová. „Obnova zámku bude náročná, určitě se neobejde bez dotací a je otázka, zda budou stačit národní zdroje, nebo bude potřeba zkoušet evropské fondy, což by bylo ještě složitější. V každém případě si myslím, že město zatím v mezích možností postupuje dobře," řekla Mažárová.

Starosta Miloš upozornil, že rozhodne zastupitelstvo. „To určí další postup, především řekne, zda do obnovy s konečnou platností půjdeme. Potom by připadalo v úvahu zadávání projektů k žádostem o dotace," dodal Miloš.

V Moravském Krumlově se do už příprav žádostí o dotace dali. „Pracujeme na tom, abychom mohli do konce listopadu podat žádosti o příslušné dotace. K tomu jsme vypsali příslušná výběrová řízení a jednáme na ministerstvech kultury a místního rozvoje. Cílem je vytvořit ještě lepší podmínky pro případný návrat Slovanské epopeje, o kterém jednáme s Prahou," sdělil starosta Krumlova Tomáš Třetina.