Dnešek je posledním dnem, dokdy představitelé Hrušovan nad Jevišovkou čekají na peníze na svém účtu za prodej chátrajícího zámku. Kupec za něj městu nabídl dva a půl milionu korun, ale po přepsání zámku do jeho vlastnictví z dohodnuté částky dosud neposlal ani korunu. Pokud do dnešního odpoledne nezaplatí, město s potenciálním zájemcem, českobudějovickou firmou Orguloso, zruší smlouvu a pravděpodobně vyhlásí nové výběrové řízení.

„Zámek je už převedený na nového vlastníka, ale do dnešního dne nebyla zaplacena kupní cena, kterou měl uhradit už do dvanáctého prosince 2010. Z firmy nám napsali, že se s platbou zpozdí buď do konce roku nebo začátku ledna. Po uplynutí lhůty jsme jim poslali výzvu poštou i přes datovou schránku, kterou však bohužel nepřevzali. I desetidenní naplnění datové schránky už uplynulo. Ještě jsme jim dali termín na zaplacení do pátku jednadvacátého ledna a pak to budeme řešit právní cestou,“ řekl starosta Hrušovan nad Jevišovkou Miroslav Miloš.

Dodal, že zastupitelstvo pravděpodobně schválí odstoupení od smlouvy. „V případě, že společnost opět nebude reagovat, svolám zastupitelstvo. Zda odstoupíme od smlouvy samozřejmě záleží na rozhodnutí zastupitelstva. O tom, jestli bychom zámek nabízeli opět k prodeji, je věcí dalších jednání,“ uvedl starosta.

Předchozí zastupitelé o prodeji rozhodli pouhý den před loňskými volbami. Podle bývalého hrušovanského místostarosty Cízlera však věc spěchala. „Se zájemcem jsme jednali od jara loňského roku. Představil nám svůj záměr, dodal některé podklady. Tlačil ho čas, protože pracoval na větším projektu, kterého měl být hrušovanský zámek součástí. Kdybychom nereagovali včas, šel by asi jinam,“ vysvětloval již dříve zařazení prodeje poslední schůze minulého zastupitelstva Josef Cízler.

Marné varování

Současný starosta už tehdy kvapný prodej kritizoval. Radní podle něj neměli dost času si pořádně prostudovat všechny dokumenty.

Loni na jaře se objevil zájemce, českobudějovická firma Orguloso, jejímž záměrem bylo na zámku vybudovat zařízení pro seniory. Vyjádření zástupců firmy se Znojemskému deníku Rovnost včera nepodařilo získat.
S podobnými problémy, jak se zbavit obecního chátrajícího zámku, se potýkají například v Miroslavi i v Jaroslavicích. „Situací kolem miroslavského zámku se bude zabývat zastupitelstvo města. Dohodli jsme se, že je to velmi závažný problém. Proto jsme jeho řešení nechali až na nově zvolené vedení města,“ uvedl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Zastupitelstvo v Miroslavi a brněnský architekt Zdeněk Fránek se ani po dvou letech jednání nedohodli na znění smlouvy, na základě které město v budoucnu prodá architektovi zchátralý renesanční zámek v centru města.
Dlouhá léta nechtěl poničený renesanční zámek v Miroslavi nikdo koupit, ale poté, co se objevil v pořadu České televize Památky na prodej, ozvalo se patnáct zájemců. Nekonečný spor o místní zámek pokračuje letos už sedmým rokem v Jaroslavicích.

Jedna z největších a nejelegantnějších pamětihodností regionu stále čeká na to, komu ji soudy definitivně přiřknou. Nárok na zámek uplatňuje dědička někdejšího vlastníka Felicita von Spee. Proti ní stojí podnikatel z Korutan, kterému chce zámek prodat obec.

Dlouhé spory

Těsně před dokončením převodu začal však soudní spor, který zatím přinesl jen manévry a odklady. „Jde o to, že protistrana neuhradila jistinu nákladů řízení, kterou jí soud uložil zaplatit. Znojemský soud proto řízení skončil a jeho rozhodnutí potvrdil i krajský soud. Protože ale nepadlo definitivní rozhodnutí, není vyloučeno podání dalších žalob. To se může táhnout ještě dlouho,“ řekl právní zástupce rakouského kupce Robert Vala.