Chátrající zámky, kdysi pyšné stavby venkovské šlechty, jsou dnes v mnoha městečkách a obcích těžkou koulí na noze obecní kasy. Nejinak je tomu i v Hrušovanech nad Jevišovkou. Právě tady se ale možná začíná blýskat na lepší časy.

Od pětadvacátého dubna visí na úřední desce hrušovanské radnice oznámení o záměru prodeje chátrající historické budovy. Cenu nemovitosti a více než jednohektarového pozemku zastupitelé stanovili na pět milionů korun.

„V současné době máme víc zájemců, spolupracujeme i s realitní kanceláří. Nyní jednáme asi s pěti zájemci. K prodeji nabízíme zámek s přilehlým okolím za pět milionů korun, zámecký park není součástí nabídky,“ řekla starostka Hrušovan nad Jevišovkou Alena Loukotová.

Lázně či penzion

Město by rádo v nyní zchátralé budově zámku vidělo lázeňský objekt nebo penzion. Památka stojí v těsné blízkosti centra města, v jejím okolí se rozkládá regenerovaný zámecký park na ploše přes devět hektarů. Ten ale na prodej není. Na pozemku zámku je naopak k dispozici technická infrastruktura – elektrika, voda, kanalizace a plyn.

Zájemce, který bude chtít zámek koupit, bude muset nejprve předložit speciálně vytvořené pracovní komisi pro prodej zámku svůj podnikatelský záměr. Až po jeho projednání a schválení zastupiteli bude moci nový zámecký pán začít s opravami zchátralé budovy. Opravy ho budou stát desítky milionů korun.

Že však historická památka opravu potřebuje, na tom se shodují snad všichni místní. „Zámek je zchátralý, opravu by určitě potřeboval,“ uvedl důchodce Josef Tesař.

S jeho názorem souhlasí i mladší ročníky, ti však priority vidí jinde. „Vyhořela tady diskotéka a tak teď není kam chodit. A chybí tu i koupaliště,“ sdělila sedmnáctiletá studentka Ivana Kacetlová.

Její vrstevník Petr Komanda s ní souhlasí. „Mělo by tu být koupaliště a taky diskotéka. Kultura je tady slabší,“ řekl.

O tom, co trápí vás a jak si myslíte, že by měl pokračovat prodej místního zámku, si můžete přijít popovídat se zástupci radnice na Den s Deníkem. V Hrušovanech nad Jevišovkou bude v úterý devátého května od tří hodin odpoledne.