Vlastní operní či podobné inscenace patří k tradici znojemského letního svátku hudby. „Saul má pověst mimořádného díla a už svým rozsahem je to náš dosud největší počin v historii festivalu,“ řekl umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

Prezident festivalu Jiří Ludvík slíbil divákům mimořádný zážitek. „V hlavních rolích se představí vynikající pěvci a největší hvězdy letošního festivalu. V titulní roli vystoupí našim divákům už dobře známý Adam Plachetka a jeho protějška Davida ztvární skvělý kontratenor Andreas Scholl. Pozoruhodná bude i scéna, kterou připravil režisér Tomáš Pilař,“ lákal Ludvík.

Podle Válka je starozákonní příběh pozoruhodný dějově i hudebně. „Je to dramatický příběh o svědomí mocných, o králi Saulovi zhrzeném úspěchy Davida, vojevůdce jeho vojsk. Händel převzal v tomto oratoriu některé prvky už tehdy velmi úspěšné italské opery. Zazní tedy velké árie, sbory, hymnické písně, ale také kousky varhanního koncertu či harfového sóla,“ naznačil Válek.

Někteří diváci jsou na tři představení festivalového Saula zvědaví. „Na festivalové inscenace chodím docela pravidelně. Mám moc rád Händelova Mesiáše, ostatně i toho už jsem na festivalu slyšel. Takže na Saula, kterého zatím moc neznám se podívat půjdu,“ řekl Jan Svozil ze Znojemska.

Se zájmem jsou spokojení i organizátoři. „Už v předprodeji jsme viděli, že objednávky přicházely doslova od Tokia po Montreal a v těchto dnech zbývajících volných míst rychle ubývá,“ vypočítal Ludvík.

Premiéru v jízdárně Louckého kláštera naplánovali pořadatelé na příští čtvrtek, reprízy jsou pak v sobotu a neděli, vždy v osm večer.

Ještě před tím přinese závěrečný festivalový týden několik zajímavých koncertů. Například v úterý na nádvoří Athanského paláce vystoupí znojemští hudebníci na svém tradičním koncertu, ve středu se festival vrací na zámek v Uherčicích. „Tentokrát na zámeckém nádvoří vokální skupiny Skety předvede svou moderní královskou pohádku,“ naznačila mluvčí festivalu Petra Štorková.

V pátek dojde i na tradiční snoubení vína a cimbálu, letos se souborem Vlčnovjan z Vlčnova, který připomene jedinečnou atmosféru jízdy králů.