Přestože on sám o své lodi ani plánech nechce se Znojemským deníkem Rovnost hovořit, podle Státní plavební správy lodi stále chybí obdoba technického průkazu. Ten měl Balík původně získat do konce měsíce května, plavební správa mu ale termín na jeho žádost posunula až do konce června.
S lodí bez dokladů už ale ztrácí trpělivost Povodí Moravy, které je správcem nádrže na pitnou vodu u Vranova nad Dyjí.

„Pan Balík si požádal o další prodloužení termínu. Na základě toho jsme mu vystavili zvláštní povolení k umístění plavidla na vodní cestě do konce června. Máme předběžnou záruku, že si do konce měsíce požádá o technickou prohlídku lodě. Pokud odstraní problém, který tam měl, tak by technickou prohlídku měl bez problémů získat,“ potvrdil vedoucí oddělení dokladů plavidel Státní plavební správy Zbyněk Vařeka.

Další termín se ale už přestává líbit Povodí Moravy, které je správcem vranovské nádrže na pitnou vodu. „Pokud se budou termíny pořád nějak protahovat, začneme se ptát třeba na to, jak jsou nyní na lodi řešeny odpady, zda z lodi nemůže něco unikat do vody a podobně. Samozřejmě čím déle tam bude loď stát bez technické prohlídky, tím je riziko znečištění pitné vody větší,“ varovala mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Samotný podnikatel Balík odmítl, stejně jako před časem, komentovat současný vývoj kolem své lodi i nejbližší plány s ní. „Není čas, abych něco pouštěl do éteru. Až bude čas, tak to podstatné zveřejním,“ stručně konstatoval Balík.

Pozemky na břehu

Teprve těsně před koncem května navíc na Povodí Moravy doputovala žádost Martina Balíka o pronájem některých pozemků na břehu přehrady. Bez těch se totiž neobejde, pokud bude chtít veřejnou lodní dopravu skutečně provozovat a po přehradě vozit cestující. „My mu budeme v nejbližších dnech posílat vyjádření, které pozemky je možné pronajmout a které ne. V jeho žádosti jsou ale třeba zahrnuty i pozemky, kde jsou v současné době kotviště konkurenční Lodní dopravy Vranov ,“ doplnila mluvčí Povodí Moravy.

Jednatelé Lodní dopravy Vranov se případným jednáním s konkurencí nebrání. „Zatím nás ale pan Balík neoslovil. Teoreticky si dovedu představit, že bychom jeho loď pouštěli k našim můstkům. Musel by ale za jejich pronájem nabídnout podmínky, které bychom mohli akceptovat,“ řekl jeden ze spolumajitelů firmy Jiří Čurda.

Ten už mezitím oznámil protitah. Na konci letošního léta chce společnost začít stavět už třetí loď své vranovské flotily. Katamarán. „Došli jsme totiž k názoru, že další starší loď na vranovské přehradě by pro nás znamenala krok zpět. V těchto dnech zpracováváme poslední detaily projektu,“ přiblížil Čurda.

Nový katamarán

Nová dvoupalubová loď pro dvě stě třicet osob má být jednatřicet metrů dlouhá a devět metrů široká. „Samozřejmě si uvědomujeme, že jde o velmi vysokou investici přesahující částku patnáct milionů korun. Přesto věříme, že právě tato loď bude velkým přínosem pro osobní lodní dopravu na vranovské přehradě a zařadí se mezi hojně vyhledávané atrakce pro turisty v rámci celé České republiky. Byla to od začátku naše strategie. Vrátit na Vranov lodě nové, takové, kterých u nás moc není,“ doplnil další z majitelů lodní dopravy Dalibor Dufek.