Celkem osm letních táborů zkontrolovali pracovníci znojemské pobočky krajské hygieny od začátku prázdnin. Zatím nenašli žádné nedostatky, kvůli kterým by museli rázně zasáhnout. Dětské soutěže, sportovní a bojové hry či diskotéky nebo stezku odvahy si tak děti v táborech na Znojemsku mohou v klidu a ve zdraví užívat.

„Celkem letos pořádáme tři tábory mimo naši základnu a tři příměstské. Tento týden začal jeden v Hodoníně. Je zaměřený hlavně na hudbu a tanec, takže jsou zde především dívky. Všechny tábory byly ale už před prázdninami zamluvené. Zvláště v Podhradí nad Dyjí máme zájemců více, než můžeme vzít,“ řekla pracovnice znojemského domu dětí a mládeže Petra Růžičková. Třetí tábor přivítá děti v srpnu ve Zblovicích.
Jedním z táborů, které už hygienici zkontrolovali, je tábor u Hodonína.

„Kontrola dopadla dobře, všechno bylo bez závad. Hygienici se zaměřili především na kuchyň, kterou prošli opravdu důkladně,“ uvedla hlavní vedoucí tábora Klára Mikulková.

Dva záchody – sto dětí

Děti tady mají k dispozici nové hygienické buňky se dvěma záchody a sprchami. „Přivítali bychom jich samozřejmě více, protože je nás tady víc než sto. Staré záchodky právě dělníci opravují, protože nesplňovaly hygienické podmínky,“ doplnila.

Pracovníci hygieny chodí na kontroly bez předchozího upozornění. Znojemští hygienici se zatím nesetkali s žádnými natolik vážnými nedostatky, kvůli kterým by museli nechat zařízení zavřít.

„Kontroly jsme zahájili hned první týden o prázdninách. Minimálně osm táborů a podobných zařízení už máme zkontrolovaných. Zatím byly všechny v pořádku, ale nerada bych to zakřikla. Samozřejmě, nějaké malé chybičky se mohou vyskytnout. Může jít třeba o špatný úklid. Ale to se napravuje okamžitě,“ řekla vedoucí oddělení hygieny dětí a dorostu Jana Tušerová.

Kontroly se nejvíce zaměřují na dodržování hygienických požadavků týkajících se zajištění zdravotní péče, podmínek přípravy stravy či zajištění ubytování.

Kontroly vítají

Rodiče jsou rádi, že kontroly chrání jejich děti před nemocemi. „Mám dvě dcery. Starší už jezdí na soustředění s folklorním souborem Dyjavánek jedenáct a mladší devět let. S úrovní táborů jsem spokojená. Dříve jezdily do Podhradí nad Dyjí, kde se občas vyskytly střevní problémy. Nyní jezdí do Jindřichovic u Želetavy,“ řekla Jana Balmbergerová.