Desítky nadšenců zvou po vsi na večerní zábavu. Maškary se zastaví u každé chalupy, zatancují, zažertují s hospodyní a ochutnají nabízené laskominy. „Krásně jste to nachystala, tomu nejde odolat," chválí česnekové chlebíčky i nadýchané koblihy jeden z muzikantů.

Průvod je teprve na začátku své několikakilometrové trasy. „Jdeme, mládeži, je půl jedenácté, s takovou nikam nedojdeme," hartusí kočí a opozdilci naskakují na vůz tažený rozvážným hnědákem.

„Pojďte, nabídněte si," zve o kousek dál maškary usměvavá důchodkyně, která na rozdováděné masky čeká před svým domem. Za odměnu si může zatančit s kovbojem a jejímu šarmu neodolá ani mnich.

„Vždycky na ty naše mládežníky myslím a přeju, ať jim vyjde počasí. Všechno dopadlo dobře, není náledí ani žádný obrovský mráz, takže doufám, že ve zdraví obejdou celou vesnici," uvažuje rozesmátá dáma, ještě lehce udýchaná z tanečního kola.

Muzikanti mezitím dohráli a pomalu se vydávají k další chalupě. „Včera jsme hráli na jiné akci a skončili až v půl čtvrté ráno, nespali jsme ani dvě hodiny," popisuje strasti hudebního světa bubeník a táhne svůj nástroj na vozíku k dalším posluchačům, kteří se nedočkavě tlačí za plotem vedlejšího domu.

„Masopust pořádají místní hasiči, letos již po třetí. Přidali jsme se k nim i my ostatní, jsme prostě banda kamarádů," vysvětluje Jakub Trochta. Doplnil, že termín letošního masopustu zvolili podobně jako v předchozích letech v první polovině února.

Masopust je obdobím od Tří králů do Popeleční středy. Po něm následuje čtyřicetidenní půst, který trvá až do Velikonoc.

Dříve šlo o třídenní lidový svátek, který lidé slavili před Popeleční středou a má proto, stejně jako ta, pohyblivý termín.Letos většina obcí oslaví masopust prvního března.