Za pár tisícikorun si mohli zkrátit cizinci dlouhé čekání na povolení trvalého pobytu ve frontách na služebně brněnské cizinecké policie. Dva policisté tam totiž podle Inspekce ministra vnitra brali úplatky za to, že žádosti cizinců vyřídili bez problémů a přednostně. Hrozí jim za to až pět let vězení.

„Naši lidé po dlouhém šetření uzavřeli akci s krycím názvem Karel. Podali jsme návrh na zahájení trestního stíhání dvou policistů brněnské cizinecké policie a čtyř dalších lidí pro trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku, neoprávněné nakládání s osobními údaji a podplácení,“ uvedla mluvčí inspekce ministerstva vnitra Martina Lídlová.

Případ řešili pracovníci inspekce už od října minulého roku. Teprve teď ale získali dostatek důkazů, aby mohli případ předat státnímu zástupci. „Policisté nestandardním postupem legalizovali pobyty cizinců na území České republiky. Za přednostní a bezproblémové vyřízení přebírali peníze nebo materiální výhody,“ dodala Lídlová.

Propustí je?

Oba policisté, muž a žena, byli zástupci vedoucího oddělení povolování pobytu brněnské cizinecké policie, která sídlí v Kopečné ulici.
„Jakmile je státní zástupce začne stíhat pro uvedené trestné činy, zprostíme je výkonu funkce. Budeme také hledat právní cestu k tomu, abychom je mohli propustit ze služebního poměru. Ředitel nemá v žádném případě zájem, aby pod ním pracovali úplatní policisté,“ prohlásil mluvčí brněnské cizinecké policie Roman Pittner.

Kolik oba policisté a jejich čtyři spolupachatelé na úplatcích získali, zatím vyšetřovatelé přesně neví. Jisté je jen to, že trestnou činnost páchali dlouhodobě. Odhalila je až jedna z kontrol na brněnském oddělení.

Podobně jako zhruba před jeden a půl rokem, kdy podobná kontrola usvědčila z braní úplatků tehdejšího šéfa vyškovské cizinecké policie Michala Čepána. Ten je už v civilu a čeká na soud. Stejně jako policistům z Brna mu hrozí až pět let vězení.

Státní zástupce teď musí zahájit proti podezřelým trestní stíhání.
„Nyní čekáme na materiály od inspekce ministerstva, teprve pak můžeme rozhodnout o tom, jestli stíhání zahájíme,“ vzkázal včera mluvčí Krajského státního zastupitelství Hynek Olma.