Zhoršené dýchání, více dětí v ordinacích lékařů. Znojemsko už od minulého týdne sužuje inverze, která omezuje rozptýlení prachových částic ve vzduchu. Prach se do ovzduší dostává z topení pevnými palivy, ale také zásluhou výfukových plynů aut. A řada lidí to cítí.

„Minulý týden to bylo opravdu šílené. Nemocných dětí bylo moc. Nyní se již situace zklidnila. Nemohu ale říci, že by zvýšený počet nemocných dětí přímo souvisel se zhoršenou kvalitou vzduchu,“ potvrdila nárůst počtu respiračních onemocnění dětí v regionu dětská lékařka Hana Vaňková.

Znojemská nemocnice sice zatím nezaregistrovala zásadní nárůst počtu nemocných, lékaři však nabádají k obezřetnosti. „Plicní oddělení v současné době neeviduje zvýšený výskyt respiračních onemocnění. Podle našeho názoru je tato sezona teprve před námi,“ konstatoval mluvčí nemocnice Pavel Jajtner.

„Přesto doporučujeme v řádném termínu očkování proti chřipce, ale také základní režimová opatření. Znamená to nekouřit, často a krátce větrat, omezit kontakt s nemocnými. Vhodná je také polyvitaminozní léčba a přijímání dostatku tekutin. Případné onemocnění je třebanepřecházet a řádně doma vyležet,“ upozornil lékař.

Inverze trvá

Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu na Znojemsku stále zůstává inverzní charakter počasí.
„V současné době se koncentrace PM10 (pevných prachových částic – pozn. red.) pohybují pod hodnotou padesát mikrogramů na metr krychlový. Bohužel zůstává inverzní charakter počasí, takže situace není úplně ideální a může se zase zhoršit,“ informoval Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Jeho slova potvrzují i aktuálně zveřejněná čísla, která ČHMÚ nabízí na svých internetových stránkách. V úterý ve čtyři hodiny odpoledne naměřili meteorologové ve Znojmě hodnotu dvaapadesát mikrogramů pevných částic na metr krychlový, což znamená překročení limitu.

Vyšší hodnoty způsobila zejména teplotní inverze. „Vytvořila se jakási poklička asi kilometr nad povrchem země. Pod ní téměř nefouká a tudíž se kumulují,“ vysvětlil meteorolog.

Vliv na znečištění má podle něj i člověk. „Lidé často spalují odpad a další paliva, což značně zvyšuje emise prachu a karcinogenních látek do ovzduší. Z hlediska roční bilance vyprodukují lokální topeniště, například rodinné domky v Jihomoravském kraji, dvakrát více prachu než všechny průmyslové zdroje dohromady,“ upozornil.

Podle odboru životního prostředí na znojemské radnici ve Znojmě ani okolí neexistuje žádná firma, která by významně ovzduší znečišťovala. „Největší znečištění způsobuje automobilová doprava ve městě. Čistota vzduchu se může zlepšit pouze fungujícím obchvatem města,” dodala Bártová.

CELÉ TÉMA O SMOGU NA JIŽNÍ MORAVĚ NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ JIHOMORAVSKÝCH DENÍKŮ ROVNOST