Bývalou hradní restauraci s jedinečnými interiéry, ale také hradní nádvoří, hradní domek a prostor před rotundou bude od letošní sezony spravovat podnikatel Petr Kofroň. Na hrad by chtěl přivést kongresovou turistiku, s plnohodnotným provozem hradní restaurace však nepočítá.


Pronájem komerčních prostor Deblínského zámku, který je spíše známý jako znojemský hrad, schválila minulý týden rada města. Představitelé Znojma očekávají, že Kofroň, také díky svým zkušenostem, zvýší atraktivitu hradních nádvoří a dalších komerčních prostor, které ještě vloni využíval podnikatel Petr Irmann.

„Určitou komplikací je právě probíhající rekonstrukce hradu, ale rozhodně počítáme s tím, že Petr Kofroň využije svých schopností a nabídne turistům i domácím atraktivní akce i kvalitní provoz kavárny a posezení na hradním nádvoří. Proti návrhu schválit provozovatele v osobě pana Kofroně nebyl v radě nikdo,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Podnikatel Kofroň byl včera informací o souhlasu rady zaskočen. „Oficiálně ještě nemám žádné vyjádření, takže tuto věc moc komentovat nemohu,“ reagoval. Nastínil však, že nepočítá s plnohodnotným provozem bývalé hradní restaurace.

„Naším cílem je využívat bývalou hradní restauraci pro kongresovou turistiku. Restauraci provozovat nechceme, to v tuto chvíli není příliš efektivní. Zůstane tam ale kavárna, občerstvení plánujeme i v hradním domku,“ sdělil podnikatel.

Prostory hradního nádvoří by rád nabídl organizátorům kulturních akcí. „Mohl by zde být jakýsi Hyde park, ale uvažujeme i o možnosti nabídnout plochy pro hudební festivaly či žánrové divadlo,“ nastínil Kofroň.

Jak nádvoří, které nyní ovlivňuje rekonstrukce hradu, tak interiéry komerčních prostor, budou potřebovat opravy a úpravy. „To ze všeho nejdříve. Opravit musíme toalety, vyčistit a upravit potřebuje i nádvoří. Navíc zatím ještě není jasno, jak budeme mít zajištěný vjezd do areálu, což je pro nás klíčové. Takže podrobnější zatím skutečně nemohu být. Na to je ještě brzy,“ podotkl Kofroň.

Bývalý nájemce hradních prostor Petr Irmann opustil hrad vloni na podzim. Na nového nájemce reagoval podrážděně. „My jsme na hradě skončili proto, že jsme byli soukromý subjekt. Pan Kofroň soukromý subjekt není a tak tam bude cpát peníze město,“ komentoval novou situaci Irmann.

Zda v hradním příkopu zůstanou oblíbení dravci Rostislava Jordána také zatím není jasné. „Šestadvacátého dubna mám s vedením radnice další schůzku, na které bychom měli dořešit podrobnosti působení mojí stanice pro handicapované dravce. Lidé si už na ně v hradním příkopu zvykli. Rád bych tam s nimi zůstal i nadále,“ zakončil Jordán.