V úterý založili zastánci jeho přemístění petici opačnou. Zatím má deset podpisů. „Z historického vývoje v naší zemi jsem zcela přesvědčen, že socha ruského vojáka na znojemském náměstí nemá od 21.srpna 1968 co pohledávat. V roce 1945 nás ruská armáda osvobodila, v roce 1968 okupovala. S ohledem na současnou okupaci Ukrajiny a ruskou agresi vůči Ukrajincům nemůžeme v našem městě již více uctívat ruské neospraveditelné zločiny,“ uvádí v ní iniciátor petice Roman Pospíšek. Muž, který poslal vedení radnice žádost na přemístění sochy na méně viditelné místo bezprostředně po začátku agrese Ruska na Ukrajině.

Po zveřejnění článku mu začali volat lidé. „Říkali, že za mnou stojí, což pro mne bylo poněkud překvapující, protože jsem si myslel, že věc již vyšuměla. Po přečtení článku jsem se ale opět zaktivoval díky tvrzení, že SPD má tři sta padesát podpisů,“ zdůvodnil založení petice Pospíšek.

Protest proti válce dali najevo i obyvatelé Znojma. Sochu rudoarmějce na Mariánském náměstí zahalili do barev Ukrajiny.
O odstranění rudoarmějce se ve Znojmě nerozhodlo. SPD vojáka brání peticí

Obě petice mohou lidé podepisovat na portálu petice.com. Výrazný náskok v počtu podpisů má znojemská strana SPD, jež sbírá podpisy z celé republiky i zahraničí už od 24. března. Celkem se k ní přihlásilo přes devět set lidí, obyvatelé Znojma a okolí ji podepsali ve zhruba třetinovém počtu. „Byla jsem pohoršena žádostí o odstranění či přemístění sochy, proto jsem uspořádala petici za její zachování. S názorem nesouhlasíme, protože je to symbol porážky nacismu. Odstranění rudoarmějce je nechutné,“ nechala se slyšet na pondělním zasedání zastupitelů Petra Svedíková Vávrová z hnutí SPD.

Podle starosty Jakuba Malačky není odstranění či přesunutí sochy jinam na vůli obyvatel či vedení města. „Jedná se o kulturní památku o níž nejsme oprávněni rozhodnout sami,“ reagoval představitel města Malačka.