Drobný, ale vytrvalý déšť a sychravé počasí pranic nepřipomíná druhý adventní víkend. Skupinky skotačících dětí zachumlaných do bund a kapucí míří spolu s rodiči do dolního sálu Znojemské Besedy. „Maminko, tady je asi ta Jájina dílnička," nakukuje do průjezdu asi čtyřletá dívenka.

U pěti stolů se již činí ostatní rodiče se svými dětmi. Je slyšet pájku, šustění papíru, stříhání nůžkami a všude se blýskají třpytky. „Dcerka má podobné tvoření moc ráda, jen je ještě malá a musím jí pomáhat," usmívá se Monika Kretíková a zručnými pohyby mění sněhobílou hvězdičku ve zlatou.

„Takové akce člověk ocení, až má vlastní děti a potřebuje je během zimy nějak zabavit. Byl to moc dobrý nápad a přišla spousta lidí," rozhlíží se mladá maminka. Za pár minut mají vlastnoručně vyrobené vánoční zapichovátko hotové a chystají se dřevěnou lžičku proměnit v andílka.

O kousek dál dvojice starších dívek skládá staré noviny a mění je v originální stromeček. „Už nevíme, co teď, pomůžete nám?" vrtí se na židlích dvojice kamarádek a přivolává jednu z organizátorek, která za pár sekund dílo dokončí. A originální dekorace je hotová.

„Pojď, vybarvíme si tady toho sněhuláka," lákají prarodiče ty nejmenší děti. Třpytky a andílci jsou pro ně ještě složitou záležitostí, ale pastelkami vládnou malí výtvarníci bravurně. Po chvíli již visí dva první obrázky na zdi.

Na dokončení čeká také betlém. „Každé dítě namaluje nějakou postavu, která v něm má své místo, vystřihneme ji a připevníme na zeď, a další děti mohou pokračovat," vysvětlují organizátorky. Skvěle vyvedení tři králové z balicího papíru zatím čekají na další společnost a černého fixu se odvážně chopila tříletá Rozárka.

Zejména starší chlapci se k výrobě ozdob staví rozpačitě a s radostí zasedají ke hře prokazující zručnost a postřeh. Snaží se kovové očko protáhnout spirálou a nedotknout se jí. Hra láká i řadu kolem postávajících tatínků, kteří se cítí v kreativní dílně poněkud ztracení. „Podívej, koupíme na náš vánoční stůl tady ten svícen s modrou svíčkou," postává rodinka před výrobky Ateliéru Samuel a zdá se, že má vybráno.

Podobnou akci zařadila Beseda do adventního programu poprvé a zdá se, že si našla spoustu příznivců. Děti si vyzkoušely zručnost, maminky poklábosily a tatínkové chvíli spočinuli od pobíhání po vánočních nákupech.