VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsem odolala vábení "znojemských šmejdů" na Dukle

Znojmo /REPORTÁŽ/ - Redaktorka Znojemského deníku Ilona Pergrová se zúčastnila kontroverzní předváděcí akce ve znojemské Dukle.

28.3.2014 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Deník/David Gorgol

Vůči předváděcím a podobným nátlakovým akcím mám vypěstovanou pořádnou averzi. Důvodem je možná i to, že oběťmi obchodních praktik, tak syrově popsaných v dokumentu Šmejdi, se stali nedávno lidé z mého blízkého okolí. Ale co se nestalo. V poštovní schránce jsem našla pozvánku od firmy Luxborough Analytics z Neratovic. Zvali mě na společné setkání do znojemského hotelu Dukla, slibovali dárek v hodnotě 1 490 korun, naznačovali možnou výhru milionu korun a skvělý oběd. Málem ten nesmysl skončil v odpadkovém koši. Ale co bych to byla za novinářku, kdybych nevyužila příležitost?

Přípravy v redakci byly horečnaté a vyvstávalo velké množství otázek. Kam umístit diktafon, abych mohla zaznamenat případné nekalé praktiky, kdyby se prodejci pokoušeli někoho manipulovat a vnutit podpis smlouvy na zboží přemrštěné ceny. S kolegy jsme ještě zažertovali o extrémních variantách nátlakového prodeje, v lese za městem bych skončila skutečně jen nerada. A nebudou ve slibovaném obědě nějaké psychotropní látky, které by otupily mou ostražitost? Legrace však stranou, jde se na věc.

„Hlavně nic nepodepisuj, ani prezenční listinu," přece jen jsem si s obavou drmolila celou cestu k Dukle.

Nikde nikdo, očekávala jsem davy, ovlivněná filmovými snímky a vyprávěním těch, kteří už na podobných akcích byli.

Asi patnáct minut před slibovaným začátkem se začali sbíhat ke vchodu mladíci v bílých košilích a kravatách. Zjevně hlavní aktéři. S nimi nakonec usedlo v salonku čtrnáct lidí z řady pozvaných.

„No nazdar, jsem o dvacet let mladší než ti ostatní, budu nápadná," letělo mi hlavou. Dva manželské páry šedesátníků i ostatní důchodci pozorně naslouchali Petru Otřískalovi z pořádající firmy. Společně s dvěma asistenty přesvědčovali přítomné o kvalitě nabízeného indukčního nádobí a vysavače, který vlastně ani není vysavačem. Redaktorka Znojemského deníku Rovnost Ilona Pergrová ukazuje losy, které jí měly přinést slibovanou výhru. Nepřinesly.

„Maso vhodím do pánve a dostane teplotní šok," předváděl prodejce. Cítit v devět hodin ráno škvařící se vepřové nebyl nejlepší zážitek. Aby těch vůní nebylo málo, k masu přihodil i květák. A jako kouzelník procházel salonkem a demonstroval, že jídlo se vaří samo, jaký zázrak, bez elektrického proudu a plynu. Postavil z nádobí vysoký komín, který se k mému velkému zklamání nezřítil, a stále mluvil o kolosální úspoře energií při použití komínkové metody. „Divím se, že to nemají všichni," zkoušel Otřískal obvyklé obchodní triky a všechny ujišťoval o nejlepším použití nabízeného nádobí pro diety, které zničí zlý cholesterol. Aby ještě umocnil svá slova o zákeřných chorobách, pustil nám film detailně popisující, jak vzniká srdeční infarkt. Kornatění cév jsme měli možnost spatřit v několikanásobném zvětšení. Ale pozor, maso, samo se škvařící na pánvi, už je hotové, asistenti je pohotově rozkrájeli a nechávali ochutnat. Málokdo se odvážil, u našeho stolu nikdo.

A od nádobí a diet jsme se rychle přenesli k vysavačům, úklidovým prostředkům a jejich škodlivosti na náš organismus. Tentokrát nás měla omráčit řeč čísel. Za úklidové prostředky dáme pětistovku měsíčně, což je šest tisíc za rok, počítali jsme s prodejci.

„Za deset let to máme šedesát tisíc, za tuto cenu můžete mít toto skvělé úklidové zařízení, k jehož chodu potřebujete jen půl litru vody, zbaví vás roztočů a nečistoty všude v domě," hřímal hovorný obchodník.

„Milé" obrázky nám připomněly, jak vypadají roztoči a co všechno způsobují. „O čem ten život je?" překvapil nás Otřískal otázkou. „No přece, že lidi chtějí být zdraví," odpověděl si sám sobě. S obavou jsem pozorovala okolní důchodce, jestli ta slova neberou vážně. „Naši sponzoři nedávají peníze do reklamy, ale rozhodli se dát výrobky mezi lidi," neslo se místností.

A už to začalo. Stírací los, mimořádná loterie, výhra, tleskání, všeobecné nadšení, bonus dvacet tisíc, bonus čtyřicet tisíc.

Následná jednání stranou ostatních měl možná přehlušit hlasitě puštěný film promítaný na plátně. „Nabízeli nám nože, indukční plotýnku, nádobí i vysavač za čtyřiadvacet tisíc. My už ale všechno doma máme, jsme důchodci a na podobné akce občas zajdeme. Naléhání jsme ale odolali," svěřila se mi Jana Lobpreisová.

V odolávání už ale nebyl tak silný asi pětašedesátiletý důchodce a manželský pár. „Můžeme vás naložit do auta a zajedete si pro peníze," slyšela jsem za svými zády prodejce a myslím, že jsem na židli nesouhlasně poposedla.

Šum a snažení obchodníků pomalu ustávaly, ale zdaleka ještě nebyl konec. Na řadu přišly dárky. „Skvělé tři polštáře pro ty z vás, kdo nejrychleji zvednou ruce," nadšeně volal Otřískal.

Lidé ve věku mých rodičů na povel zvedali ruce a přidal se i můj soused u stolu, který byl až doteď zdrženlivý. Na tabuli se začaly objevovat číslice 4 999 za jeden polštář, stejná suma za další, 19.999 za deku. Tohle všechno máte zadarmo, ale za čtvrtou deku zaplatíte deset tisíc. „To se dalo čekat, už po druhém polštáři jsem si říkal, kdy to přijde," usmíval se můj soused a s díky vracel přikrývky se stříbrným vláknem.

Slibovaný oběd nevypadal příliš vábně. Na chuti mi navíc nepřidala ani poznámka, kterou ke mně utrousil jeden z prodejců, kterého zřejmě překvapil můj rozdílný věk oproti ostatním účastníkům. „My tady máme dneska kontrolu?" řekl zjevně jízlivě.

I kvůli tomu jsem se rozhodla déle nezůstávat a odešla předčasně. Připravila jsem se tím o možnost získat dárek za 1490 korun, ale kdoví, jestli bych stejně nakonec neodešla s prázdnou.

Autor: Ilona Pergrová

28.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení