Zimní kolekci, jak první sadu krojů, Dobešová nazývá, už mají jamolické ženy prakticky hotovou. „Děláme už jen poslední úpravy. Pro nás všechny to byla nová zkušenost, šít sice umíme, sama jsem vyučená krejčová, ale kroje jsme dosud nedělaly, proto jsme se všechno musely naučit. O tom , jak má kroj vypadat jsme se radily s Jiřím Mačudou ze znojemského Jihomoravského muzea, poslal nám k tomu mnoho podkladů, náš kroj vychází z horáckého a podhoráckého,“ říká Dobešová.

K šití krojů se dobrovolnice scházejí co dva týdny. „Šijeme tak tři a půl hodiny, ale pracujeme teď už také i doma, abychom všechno stihly. Jen spodniček jsme musely ušít dvaačtyřicet, protože každá dívka má tři různě dlouhé a každá se musí zvlášť naškrobit. Jen sukně jsme proto šily dva měsíce,“ vypočítává Dobešová.

Ženy ze skupiny dobrovolnic pomohla dát dohromady jamolická starostka Dana Jarolímová. „Všechny ženy obvolala a pozvala, odezva byla jednoznačná. Všechny měly zájem,“ dodává Dobešová.

Téměř čtyři desítky lip po pravé straně ulice Pražská ve směru na Prahu půjdou k zemi. Podle radnice jsou nemocné a nerostou. Nahradit je mají platany.
V Pražské padne čtyřicítka starých lip. Jinak hrozí jejich vyvrácení

Do tradic na vsi se podle ní ale musí vstupovat opatrně. „Lidé mají rádi věci, tak jak jsou, navíc většinou nejsme úplně místní, téměř všechny jsme se přivdaly. Ale teď už máme dobrou odezvu a potěšilo nás i to, když nám třeba lidé přispějí na látky,“ přibližuje Dobešová.

Ještě do hodů chtějí jamolické šičky děvčatům ke krokům došít vesty a haleny s rukváci. „Věřím, že se dočkáme i krojů pro pro zavádějící páry, ty už ale nebudeme šít my,protože je to je hodně náročná krejčovina,“ poznamenává Dobešová.

Na smrtolkovou obchůzku chodí ve vsích na severu Znojemska a na Krumlovsku tradičně malá děvčata. Jdou dům od domu s panenkou nazývanou Létéčko a odříkávají říkanku, která se zpravidla v každé obci poněkud liší. Smrtolku ve vsích slaví o Smrtné neděli, týden před Květnou nedělí, jíž v křesťanském kalendáři začíná velikonoční Svatý týden.

Městskou flotilu autobusů ve Znojmě obohatil starší městský nízkopodlažní autobus.
Dopravce má ve Znojmě další městský přírůstek. Nízkopodlažní autobus