„Zpočátku jsem se zajímal výhradně o bouřky. Ty mě pak dovedly k meteorologii. Také za to trochu mohla máma. Vedla si totiž deníček, do kterého si pravidelně zapisovala denní teploty,“ vzpomíná Jančík.

Meteorolog amatér si sám pro sebe počasí i předpovídá. Nikde ho neprezentuje, protože meteorologii nevystudoval. „Meteorology se dnes nazývají lidé, kteří jimi vůbec nejsou. Například jedna taková meteoroložka je vystudovaná zahradnice. Její předpovědi by se možná daly nazvat i šířením poplašných zpráv,“ tvrdí muž.

Se svými předpověďmi počasí je ale spokojený. „Poslední dobou mi vychází dobře. Výstupy z hydrometeorologického ústavu mají vysokou úroveň. Pokud nepřijde nějaká fronta, která nemusí jít jak má, tak se dá počasí slušně předpovědět,“ vysvětluje.

Zatímco na Znojemsku počasí v červenci příliš léto nepřipomínalo, v září a počátkem října si lidé babího léta užili dostatek. „Co se týče září, to bylo teplotně hodně nadprůměrné. Průměrná teplota činila ve Znojmě 17,2 stupně Celsia, což bylo o 2,7 stupně více ve srovnánáí s dlouhodobým průměrem, který jsem sám naměřil,“ tvrdí amatérský meteorolog .

Podobné hodnoty naměřil v roce 1999, kdy byla průměrná teplota 17°C. „Letošní září bylo nejenom teplotně abnormální, spadlo i málo srážek. Loni spadlo sto celých a dvě desetiny milimetrů a letos jen 28,6 milimetrů srážek. Celkově málo prší už od začátku roku, je to jen čtvrtina i průměrných hodnot,“ říká.

Výsledky jeho měření mohou lidé sledovat na internetových stránkách www.pocasiznojmo.cz. „Měřím veškeré meteorologické veličiny pomocí profesionální meteorologické stanice. Na mém webu je každých pět minut aktuální informace o naměřených hodnotách,“ uvádí.

V Jančíkových záznamech najdeme i pár rekordů. „Maximální teplotu, kterou jsem naměřil bylo plus 37,1°C v červenci 2005 a naopak minimální teplotu mínus 19,5°C jsem naměřil na konci ledna 2002. Z toho vyplývá, že za posledních patnáct let nebylo ve Znojmě chladněji než minus 20 stupňů pod nulou,“ dodává.

Kromě měření se zabývá i focením počasí. „Nejraději fotím extrémní jevy. Ideální jsou bouřky,“ prozrazuje amatérský meteorolog, kterého živí práce ve stavebnictví.