Slovo si bere jedna z hlavních organizátorek Veronika Písařová. „Milí návštěvníci, drazí sousedi. Sešli jsme se, abychom přivítali jaro, to krásné období, kdy se všechno začíná zelenat, kvést a vonět a mocná jarní energie se probouzí, aby dala vyrůst nové úrodě. Právě proto slavili jaro už naši předkové, kteří v této době vynášeli do vinic Hroznového kozla. I to připomíná naše stezka, kterou slavnostně odemykáme už potřetí,“ říká Písařová.

Do čela průvodu se pak řadí hotaři, za nimi mužáci a pak vychází všichni hosté na procházku ke stezce mezi vrboveckými vinicemi.
Místní víno upíjí a zvědavě se kolem rozhlíží i parta anglicky mluvících studentů. „Pozvala nás sem naše brněnská kamarádka, rádi jsme se přijeli podívat,“ říká Gabriel z Bulharska. „Víno máme rádi a tahle akce je opravdu pěkná,“ doplňuje Maria ze Španělska a vrací se k hovoru s kamarádky z Chorvatska a Polska.

Do Vrbovice přijeli s Ivanou Geržovou. „Je jich tady asi deset nebo dvanáct. V Brně jsou na Erasmu a tak se je snažíme občas někam vyvézt mimo obvyklá místa, kam jezdí všichni. A protože mám známé ve Vrbovci, tak jsme přijeli i sem,“ říká Geržová.

Mezi vinohrady prochází i další světoběžníci. „Dost jsme cestovali po světě, ale když jsme doma a je příležitost, tak na příjemnou akci rádi zajedeme,“ poznamenává Stanislav Pátek, který přijel z Vysočiny. „Na Novém Zélandu jsme ve vinicích chvíli pracovali, ale ochutnávky jsou příjemnější a víno máme rádi,“ usmívala se jeho jihočeská přítelkyně Hanka Matějů.

Spokojená byla i organizátorka Písařová. „Odhaduji, že proti loňsku přišlo dvakrát tolik lidí. Minule jsme jich v průvodu napočítali přes tři sta, letos jsem moc rádi, že přišlo přes pět set, možná šest set návštěvníků,“ hodnotí Písařová.