Znojemská radnice zatím chystá první regulační vyhlášku. Do zastupitelstva měla jít sice už v září, nakonec ji ale dostanou radní teprve za měsíc.„Lidé vhazují do automatů všechny své příjmy, pak přicházejí o své domy a rozpadají se jim rodiny. Obcí, které na svém území tento hazard zakázaly, prudce přibývá. Od prvního ledna k nim přibudou i Jaroslavice," sdělil tamní starosta Petr Zálešák.

Úkol připravit vyhlášku dostal od zastupitelstva v červnu. I proto nyní podle jeho slov zákaz prošel hladce a bez velkých diskusí. „Máme tu jednu hernu, kde je automatů asi pět, a v dalších provozovnách jsou přístroje po jednom. Celkem jich je, tuším, osm. Všechny musí podle vyhlášky od Nového roku skončit," shrnul starosta Zálešák.

Naopak znojemská radnice zřídila k hazardu ve městě už před víc než rokem komisi, která již dopracovala návrh vyhlášky o regulaci hazardu ve městě. Její šéf, místostarosta Jan Grois, předpokládal, že ji během léta projedná rada a v září ji dostanou na stůl zastupitelé. Nyní oznámil zpoždění svého plánu.

„Z rodinných důvodů na zářijovém zastupitelstvu nebudu, proto mi přišlo vhodnější vyhlášku přeložit na říjnovou schůzi. Do rady proto materiál předložím na konci září," informoval místostarosta s tím, že zamýšlenou platnost vyhlášky od ledna příštího roku posun nijak neohrozí. „Abychom předešli případným výtkám nebo žalobám, opakovaně jsme návrh vyhlášky konzultovali na ministerstvech vnitra a financí a ta s připraveným zněním vyslovila souhlas," dodal Grois.

Předtím, než návrh vyhlášky projde radou, nechtěl místostarosta chystané změny a omezení podrobněji popisovat. „V každém případě půjde o sice teprve první, ale přesto významný krok ke skutečné regulaci hazardu. V některých ulicích už nebude možné instalovat nové přístroje a počítáme i s dalšími omezeními," uvedl místostarosta.

Podle opozičního zastupitele Jaroslava Šufajzla komise pracuje příliš pomalu. „Existuje víc než rok, už v únoru jsem přitom upozorňoval, že nemá žádné výsledky. S ohledem na nedávná rozhodnutí jiných měst a především výrok Ústavního soudu osobně považuji za jedinou cestu, jak se hazardních parazitů zbavit, úplný zákaz heren a automatů ve městě," uvedl již dříve zastupitel.

Zcela do šuplíku mezitím spadl návrh na regulaci hazardu v Hrušovanech nad Jevišovkou. Tamní zastupitelstvo projednání vyhlášky v červnu odročilo a v nejbližší době se k ní nejspíš vracet nebude.

„Na celou věc jsou různé názory. Někdo by hned zakazoval, někdo poukazuje na příjmy města z provozu automatů. Oslovili nás i nějací poradci, kteří pracují i pro parlament či vládu, a poskytli nám nějaké podklady. K tématu se na některém zastupitelstvu ještě vrátíme, nebude to ale asi hned v září," sdělil starosta Hrušovan Miroslav Miloš.