Dva a půl měsíce trvala výstavba největší sluneční elektrárny v České republice. Tu v těchto dnech dokončují odborníci v Jaroslavicích na Znojemsku. „Na pozemku o velikosti zhruba tři a půl hektaru jsme postavili patnáct tisíc slunečních panelů. Zkušební provoz zahájíme už od prvního října,“ sdělil předseda představenstva společnosti Energy 21 Tomáš Buzrla. Fotovoltaické panely veliké půl krát necelý metr stojí nízko nad zemí. Místní lidé se nemusí obávat žádného hluku. „Projekt stál sto milionů korun, výkon elektrárny bude jeden megawatt. To je nejvíc v Česku. Výkon chceme rozšiřovat,“ dodal Buzrla.

Snížení ceny elektrické energie ale vybudování solární elektrárny lidem nepřinese. „S dodávkou pro občany nepočítáme, energii bude vykupovat E-on,“ vysvětlil Buzrla.

Firma plánuje postavit ještě větší elektrárnu v další obci na Znojemsku. Tentokrát v Božicích. Tam jsou ale problémy s místními lidmi, kteří sepsali petici proti výstavbě elektrárny. Asi dvacítka lidí v Božicích se nehodlá smířit s tím, že naproti jejich domům má stát dvacet tisíc solárních panelů. Na zastupitelstvu místní vyjádřili svůj nesouhlas.

„V Božicích je víc míst, kam by se dala postavit elektrárna. Začali jsme stavět domy v klidové zóně. Teď zastupitelé bez nás rozhodli, že tu chtějí průmyslovou zónu,“ řekl při jednání na radnici Pavel Kočí.

Zástupci obce jsou ale proti a chtějí s lidmi vyjednávat. „Pozvali jsme odpůrce do Jaroslavic, aby se podívali na vlastní oči, jak takové panely vypadají. Budeme se lidi snažit přesvědčit, že jejich obava je neopodstatněná a že solární elektrárna není žádná hrůza,“ vysvětlil starosta obce Miroslav Klíč. Zároveň připustil, že pokud problémy budou trvat, jedná s investorem o možnosti výstavby na jiném pozemku.

Podle odborníků je právě jižní Morava nejlepší místo pro umístění slunečních elektráren. Doba slunečního svitu je tu až sedmnáct set hodin za rok. Využití obnovitelných zdrojů láká i další investory.

Podobný projekt chystá i soukromý podnikatel v Dobšicích. „Investor vlastní dvouhektarový pozemek za střelnicí a ještě letos chce zahájit stavbu sluneční elektrárny o výkonu zhruba jeden a půl megawattu,“ uvedl starosta Jaroslav Jenšovský.

Znojemsko patří mezi oblasti, kde se využití obnovitelných zdrojů rychlým tempem rozrůstá. U Břežan už několik roků funguje pět větrných elektráren, které jsou dosud jediné na jižní Moravě.

Ve Velkém Karlově nedávno zprovoznili největší bioplynovou stanici ve střední Evropě, která zpracovává kejdu, kukuřičnou siláž či odpad z jatek.